23.03.2023 2 minuty czytania

Ugody frankowe. Frankowicze mówią „nie”, banki „bierzcie”

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
ugody frankowe

Zmniejsza się zainteresowanie frankowiczów zawieraniem ugód z bankiem - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH. Z kolei banki ostatnio nabrały ochotę na negocjacje z kredytobiorcami. Szczególnie mBank, który mocno zintensyfikował działania w tym obszarze. 

Ugody z frankowe - mniejsze zainteresowanie kredytobiorców

Ostatnie miesiące pokazują, że wśród frankowiczów spada zainteresowanie uczestniczeniem w programie ugód z bankami. Z badania wynika, że spadło ono z 15,1 proc. do 12,4 proc. 

Dodatkowo coraz częściej to banki wychodzą z inicjatywą zawarcia ugody z kredytobiorcą. 22,7 proc. osób biorących udział w badaniu wskazało, że było zainteresowanych rozmową z bankiem. Natomiast aż 48 proc. frankowiczów nie wyraziło chęci do rozpoczęcia negocjacji z bankiem. 29,3 proc. było niezdecydowanych. 

mBank wydzwania do frankowiczów i udostępnia wniosek

MBank od początku 2023 roku dosyć mocno działa w zakresie ugód z frankowiczami. Najpierw poinformował, że będzie próbował się skontaktować telefonicznie z każdym posiadaczem kredytu we frankach w mBank, a teraz udostępnił specjalny wniosek do zawierania ugód. 

Co proponuje bank? Przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki oraz redukcję salda, które pozostało do spłaty. Warunki są ustalane indywidualnie z klientem. 

Dowiedz się więcej: mBank ugody z frankowiczami

mbank propozycje ugody - czy warto

Przeczytaj także: Strach banków – darmowe kredyty to dopiero początek problemów

Dlaczego frankowicze nie chcą ugód? 

Warto się zastanowić, z czego wynika spadek zainteresowania ugodami ze strony posiadaczy kredytów w helweckiej walucie. O to kilka przyczyn:

  • większa świadomość ich sytuacji prawnej, 
  • wysokie stopy procentowe = wyższy koszt zawarcia ugody, 
  • brak uwzględnienia przez banki dokonanych przez frankowiczów spłat,
  • kwestie związane z opodatkowanie ugód (pomimo abolicji do 2024 r.),
  • zdecydowana przewaga frankowiczów w sądach (ponad 90% wyroków na korzyść kredytobiorców), 
  • zdecydowanie mniejsze korzyści z ugody w porównaniu do unieważnienia kredytu,
  • świadomość, że większe zainteresowanie banków prowadzeniem negocjacji dot. ugody, jest spowodowane graniem na zwłokę oraz uniknięciem procesu w sądzie, 
  • prokonsumencka opinia Rzecznika Generalnego TSUE dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, wyrok TSUE już niebawem.

Trzeba też zauważyć, że coraz więcej frankowiczów dokonuje całkowitej spłaty kredytu, a ugody z frankowiczami są proponowane tylko, jeśli kredyt jest w spłacie. 

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor internetowy żywo zainteresowany tematyką odszkodowań. Swoją pracę w Helpfind rozpoczęła od tematów związanych z prawami pasażerów linii lotniczych, a konkretnie odszkodowań za odwołany, opóźniony lot lub odmowę wejścia na pokład z powodu overbookingu. Jej specjalizacją jest problematyka dot. zwrotów prowizji bankowych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, rent powypadkowych oraz tzw. kredytów frankowych.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości