23.03.2023 2 minuty czytania

Podwyżki stóp w Szwajcarii = większe raty Frankowiczów

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Podwyżki stóp w Szwajcarii = większe raty Frankowiczów

Centralny Bank Szwajcarii podniósł dziś wysokość stóp procentowych do 1,5 proc. Ta sytuacja może wzmocnić złotego względem franka, ale sami Frankowicze, którzy wciąż spłacają kredyt w helweckiej walucie mogą spodziewać się kolejnych podwyżek swoich rat.

Inflacja zmusza banki do podwyżek

Szwajcarski Bank Narodowy podnosząc stopy procentowe o 0.50 pkt. proc. nie zszokował tym ekspertów, którzy zakładali właśnie taki scenariusz. Taki stan rzeczy będzie utrzymywał się przez co najmniej 3 miesiące, a jest to najwyższa stopa procentowa u Helwetów od października 2008 r. 

Niewykluczone są dalsze podwyżki, o co boją się wszyscy konsumenci. Już wiadomo, że w 2023 r. PKB w Szwajcarii wzrośnie o około 1 proc.

Stopy procentowe w Szwajcarii

stopy procentowe Szwajcaria prognozy

źródło: https://pl.tradingeconomics.com/switzerland/interest-rate

Taką samą decyzję mogą jeszcze dziś podjąć banki w Norwegii i Wielkiej Brytanii, a wszystko spowodowane jest gwałtownie rosnącą inflacją. Te same kroki podjął już amerykański Fed i Europejski Bank Centralny.

Zła wiadomość dla Frankowiczów

SNM chce umocnić wartość szwajcarskiego pieniądza. Wyższe oprocentowanie może pomóc euro się umocnić, a tym samym osłabić wartość helweckiej waluty. Ta sytuacja mogłaby wspomóc złotego, który wzmocniłby się wobec franka.

To cieszy, że polski złoty umocnił by się na wobec obcej waluty, ale… Na chwilę obecną, rosnące stopy procentowe w Szwajcarii negatywnie wpływają na polskich kredytobiorców, którzy zawarli kredyt we frankach. Wzrost stawki SARON spowoduje kolejną podwyżkę rat kredytu, tym razem o około 70zł miesięcznie. Oczywiście zakładając, że kurs CHF/PLN się nie zmieni.

Sytuacja Frankowiczów jest coraz trudniejsza, dlatego w oczekiwaniu na wyrok TSUE kredytobiorcy powinni przystąpić do walki z bankami i złożyć pozew. Już niedługo może wejść w życie nowelizacja procedury cywilnej i zmienią się zasady składania pozwu frankowego.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

wyrok TSUE frankowicze
15.06.2023 3 minuty czytania

Wyrok TSUE: bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

TSUE wydał wyrok w głośnej sprawie C-520/21 dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Trybunał opowiedział się po stronie konsumentów i unicestwił ostatni straszak banków. Frankowicze nigdy wcześniej nie mieli tyle do ugrania co teraz. Ruszą tłumnie do sądów?

Przejdź do wiadomości