13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
odroczona decyzja dot. frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną. Jeśli tak, to banki mogłyby stosować zarzut zatrzymania w przypadku unieważnienia umowy frankowej. 

Wniosek Rzecznika Finansowego ws. umowy kredytu frankowego

Sąd Najwyższy po ponad godzinnej naradzie odroczył do października br. sprawę istotną w kontekście sporów frankowych. Nie odpowiedział zatem na pytanie zadane przez Rzecznika Finansowego dot. tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną. Wczorajsze posiedzenie SN odbyło się w poszerzonym składzie, tj. siedmiorga sędziów. 

Z obserwacji Rzecznika Finansowego wynika, że występuje spora rozbieżność w kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną czy umową dwustronnie zobowiązującą. W przypadku sądowego unieważnienia umowy frankowej konieczne jest wzajemne rozliczenie między stronami. Wtedy istotne znaczenie ma kwalifikacja prawna umowy. 

Oblicz, ile zyskasz na unieważnieniu

Umowa wzajemna a dwustronnie zobowiązująca 

W przypadku charakteru umowy kredytu można mówić o dwóch koncepcjach:

  • umowa wzajemna, gdzie to de facto silniejsza strona umowy może wystosować zarzut zatrzymania;
  • umowa dwustronnie zobowiązująca, gdzie obowiązek świadczenia jest po obu stronach umowy (nie przysługuje prawo zatrzymania). 

Jak zauważył Rzecznik Finansowy banki w sprawach dot. unieważnienia umowy frankowej często powołują się na prawo zatrzymania. Dlatego też Rzecznik skierował sprawę do SN i wystosował wniosek o uznanie, iż umowa kredytu, nie jest wzajemna, tylko dwustronne zobowiązująca. 

Dowiedz się więcej: Zarzut zatrzymania w sprawach frankowych

W argumentacji wniosku przeczytamy, że “strony spełniają różne świadczenia, ale zasadniczo o ekwiwalentnej wartości". W jego opinii zwrot przedmiotu umowy kredytowej po określonym czasie nie jest ekwiwalentem świadczenia banku.

Chcę porównać oferty kancelarii

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor internetowy żywo zainteresowany tematyką odszkodowań. Swoją pracę w Helpfind rozpoczęła od tematów związanych z prawami pasażerów linii lotniczych, a konkretnie odszkodowań za odwołany, opóźniony lot lub odmowę wejścia na pokład z powodu overbookingu. Jej specjalizacją jest problematyka dot. zwrotów prowizji bankowych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, rent powypadkowych oraz tzw. kredytów frankowych.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości