29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu. To kolejny argument, aby z umową frankową iść do sądu. 

Wyrok TSUE w sprawie C-287/22 

15 czerwca w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadł nie tylko wyrok dot. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Rozstrzygnięto równie istotną dla kredytobiorców kwestie dot. wniosków o zabezpieczenie. Zdaniem unijnego Trybunału sąd może wstrzymać frankowiczom spłatę kredytu na czas trwania postępowania o ustalenie czy warunki umowy były uczciwe. 

Do tej pory wnioski frankowiczów o zabezpieczenie były w większości przypadków odrzucane przez polskie sądy. Czerwcowe orzeczenie TSUE prawdopodobnie odwróci ten trend. 

Zdaniem Rzecznika Finansowego po wyroku TSUE sąd, który będzie rozpatrywał sprawę o unieważnienie umowy frankowej, powinien uwzględnić wniosek frankowicza o zabezpieczenie roszczeń i zawiesić spłatę kredytu - w sytuacji, gdy wymaga tego zapewnienie skuteczności orzeczenia. 

Oblicz, ile zyskasz na unieważnieniu umowy kredytowej

W opinii Rzecznika warunkiem tego nie jest wyłącznie przypadek, gdy kredyt we frankach został już spłacony, bądź w toku sprawy frankowicz może dokonać całkowitej spłaty lub nadpłaty kredytu. Takie okoliczności według Rzecznika są wyłącznie dodatkowym potwierdzeniem za przyjęciem wniosku o zabezpieczenie. 

Warto podkreślić, że wstrzymanie spłaty kredytu nie będzie się odbywać w sposób automatyczny. Frankowicz musi zatem złożyć w sądzie odpowiedni wniosek, a do sądu będzie należeć decyzja o jego uwzględnieniu czy odrzuceniu. 

Ulga dla Frankowiczów 

Jeśli sąd zdecyduje o zabezpieczeniu roszczenia to kredytobiorca może poczuć sporą ulgę. Nie będzie już zobowiązany do comiesięcznego spłacania raty kredytu, która niewątpliwe obciążała go finansowo oraz psychicznie. Poza tym mając takie zabezpieczenie można z większym spokojem oczekiwać na sądowe rozstrzygnięcie sprawy. 

Zdaniem Rzecznika Finansowego to kolejne już przełomowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach dot. kredytów we frankach szwajcarskich. To bez wątpienia kolejny, solidny argument, aby złożyć pozew frankowy. 

Chcę porównać oferty kancelarii frankowych

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor internetowy żywo zainteresowany tematyką odszkodowań. Swoją pracę w Helpfind rozpoczęła od tematów związanych z prawami pasażerów linii lotniczych, a konkretnie odszkodowań za odwołany, opóźniony lot lub odmowę wejścia na pokład z powodu overbookingu. Jej specjalizacją jest problematyka dot. zwrotów prowizji bankowych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, rent powypadkowych oraz tzw. kredytów frankowych.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

wyrok TSUE frankowicze
15.06.2023 3 minuty czytania

Wyrok TSUE: bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

TSUE wydał wyrok w głośnej sprawie C-520/21 dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Trybunał opowiedział się po stronie konsumentów i unicestwił ostatni straszak banków. Frankowicze nigdy wcześniej nie mieli tyle do ugrania co teraz. Ruszą tłumnie do sądów?

przybywa pozwów frankowych
26.05.2023 2 minuty czytania

Przybywa pozwów frankowych. Frankowicze bardziej pewni wygranej

Lutowa opinia Rzecznika TSUE zachęciła wielu frankowiczów do wejścia na ścieżkę sądową. Fala pozwów frankowych wzbiera.

Przejdź do wiadomości