17.03.2023 2 minuty czytania

Pozytywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Pozytywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Kolejna dobra wiadomość dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozytywnie orzeka w kwestii unieważnienia umów frankowych. TSUE odpowiedział na pytania skierowane przez Sąd Rejonowy w Warszawie w sprawie kredytów frankowych i tak jak można było się spodziewać – jest prokonsumencki.

Wyrok w sprawie kredytów frankowych z korzyścią dla kredytobiorców

W czwartek, 16 marca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w jednej z kwestii dotyczącej spraw frankowych, która została skierowana do TSUE przez jeden z warszawskich sądów.

Sąd skierował pytanie odnośnie usunięcia z umowy klauzuli indeksacyjnej, która powodowałaby nieważność umowy kredytowej. Wyrok jest prokonsumencki i opowiada się za dobrem kredytobiorcy.

TSUE ogłosił, że “ochrona przyznana konsumentom na podstawie prawa unijnego (dyrektywy 93/13) nie jest ograniczona jedynie do okresu wykonania umowy, lecz obowiązuje również po wykonaniu tej umowy”.  W takim przypadku, jeśli umowa zostanie unieważniona, to polskie prawo reguluje skutki jej unieważnienia – z uwzględnieniem przepisów unijnych. 

Przepisy polskiego prawa nie mogą być zastosowane w przypadku unieważnienia umowy kredytowej (kredytobiorcy i banki ponieśliby równe straty), bo nie wpłynęłoby to dobrze na sytuację Frankowiczów na co nie zgadza się Unijny Trybunał.

Przypomnijmy, że nieco ponad miesiąc temu Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał opinię, w której podkreślił że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Wyrok TSUE dot. frankowiczów już wkrótce.

Unieważnienie umowy frankowej a konsument

Kredytobiorca może nie zgodzić się na unieważnienie umowy frankowej przez nieświadomość strat, jakie ponosi. Z tego względu sądy zobowiązane są do poinformowania Frankowiczów o wszystkich możliwych konsekwencjach unieważnienia umowy kredytowej i dbanie o interesy konsumentów, żeby nie ucierpieli na nieuczciwych zagraniach banków. 

Przejdź do porównywarki

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości