23.02.2023 1 minuta czytania

Trybunał Sprawiedliwości UE z korzyścią dla Frankowiczów! Kredyt CHF darmowy?

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
opinia rzecznika generalnego tsue

Rzecznik Generalny Trybunału wydał opinie w sprawie kredytów we frankach. Dzięki temu Frankowicze mogą mieć powód do świętowania, bo według Rzecznika, bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jeżeli sąd unieważni umowę kredytową.

Opinia to nie decyzja, ale...

To jeszcze nie jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale opinia, o którą TSUE poprosił Rzecznika Generalnego Trybunału, który w dzisiejszym oświadczeniu potwierdził, że nie staje po stronie banków, a właśnie Frankowiczów. 

Banki nie dostaną żadnej gratyfikacji za korzystanie z kapitału, co więcej takie wynagrodzenie może należeć się klientom, którzy zaczerpnęli kredyt w helweckiej walucie. Decyzja o dodatkowej rekompensacie dla Frankowiczów będzie zależało od polskich sądów. Oficjalny wyrok zapadnie za pół roku. To właściwie otwiera szansę na darmowy kredyt.

Banki same sobie winne?

Cała sytuacja spowodowana jest niewłaściwie sformułowanymi umowami kredytowymi, przez które banki przegrywają niemal 100% spraw w sądach w naszym kraju.

Opinia Rzecznika Trybunału Generalnego to miód na uszy dla wszystkich osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, bo okazała się bardzo prokonsumencka. Należy się cieszyć. 

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

wyrok TSUE frankowicze
15.06.2023 3 minuty czytania

Wyrok TSUE: bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

TSUE wydał wyrok w głośnej sprawie C-520/21 dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Trybunał opowiedział się po stronie konsumentów i unicestwił ostatni straszak banków. Frankowicze nigdy wcześniej nie mieli tyle do ugrania co teraz. Ruszą tłumnie do sądów?

Przejdź do wiadomości