23.02.2023 2 minuty czytania

Te 3 banki najbardziej oberwą po decyzji TSUE w sprawie Frankowiczów

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza

Frankowicze mogą świętować, bo pozytywna opinia Rzecznika TSUE, głosi że banki zostaną pozbawione wszelkich praw do dodatkowych roszczeń poza zwrotem kapitału. Trzy z nich odczują to najbardziej.

Opinia rzecznika to jeszcze nie wyrok TSUE w sprawie frankowiczów, bo ten pojawi się dopiero w połowie roku – ale już teraz można spodziewać się nowych pozwów ze strony Frankowiczów. Więcej spraw, które kredytobiorcy wygrywają blisko w 100% powoduje, że banki muszą tworzyć na ten cel większe rezerwy.

Ratunek dla Frankowiczów

Wypowiedź Rzecznika TSUE to miód na uszy dla wszystkich tych, którzy przed laty zaciągnęli kredyt we frankach. Wielu kredytobiorców bało się podjąć walki z kredytodawcami, w obawie przed kontra pozwami ze strony banku. Dzięki pozytywnej opinii Trybunału Sprawiedliwości UE do sądów trafia coraz więcej spraw frankowiczów, którzy domagają się już nie samego odfrankowania, ale unieważnienia umowy kredytowej.

Konsekwencje dla banków

Banki nie mają prawa do żadnych dodatkowych roszczeń poza zwrotem kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej. Ostateczny wyrok może być najbardziej kosztowny dla banków, które udzieliły najwięcej kredytów frankowych. Do takich banków należą między innymi mBank, PKO BP, Bank Millennium, a także Santander. Udział tych banków w portfelu kredytowym jest wciąż dość wysoki. W Banku Millennium to 8,1 proc., w mBanku  – 5 proc., w Santander – 4,9 proc., a w PKO BP – 4,4 proc.

Chociaż banki wychodzą z propozycją ugód dla swoich klient i część z nich przystępuję na ich propozycję, to jednak więcej frankowiczów szykuje się na wojnę z nimi  w sądzie.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości