23.02.2023 1 minuta czytania

Chcesz złożyć pozew frankowy? Już niedługo istotna zmiana!

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza

Już niedługo wejdzie w życie zmiana, która ma pomóc w sprawach frankowych. Batalie dotyczące umów kredytów w helweckiej walucie będą mogły rozpatrywać sądy, w okręgu których Frankowicz mieszka.

Sejm przyjął nowelizację, która trafiła do Senatu 26 stycznia br. Frankowicze będą mogli walczyć o swoje prawa w sądach w swoim okręgu. Oznacza to, że np. Sąd Okręgowy w Warszawie zostanie odciążony o około 70% spraw, w związku z tym przyśpieszy to orzecznictwo.

Opinia TSUE wpłynie na ilość spraw frankowych

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE wydał swoją opinię w sprawie kredytów frankowych zawartych w polskich bankach. TSUE staje po stronie kredytobiorców uważając, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jeżeli sąd unieważnił umowę kredytową. Oznacza to, że w sądach pojawi się coraz więcej spraw frankowych. 

Sądy odetchną

Sąd Okręgowy w Warszawie, w którym działa specjalny wydział ds. frankowych, będzie mógł złapać oddech, bo wprowadzona nowelizacja zdecydowanie go odciąży. To również oznacza, że sądy warszawskie będą miały o ponad połowę mniej tego rodzaju spraw do rozpatrzenia. Dla Frankowiczów oznacza to przyspieszenie procesu sądowego. Taka zmiana wyjdzie również na plus innym sądom, które nauczą się, jak postępować w sprawach frankowych.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

wyrok TSUE frankowicze
15.06.2023 3 minuty czytania

Wyrok TSUE: bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

TSUE wydał wyrok w głośnej sprawie C-520/21 dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Trybunał opowiedział się po stronie konsumentów i unicestwił ostatni straszak banków. Frankowicze nigdy wcześniej nie mieli tyle do ugrania co teraz. Ruszą tłumnie do sądów?

Przejdź do wiadomości