2.03.2023 2 minuty czytania

Frankowicze pogrążą banki? Bankowcy już się boją i podnoszą opłaty

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Frankowicze pogrążą banki? Bankowcy już się boją i podnoszą opłaty

Bankowanie będzie droższe i nie ma co do tego wątpliwości. Opłaty już poszły w górę, a może być jeszcze gorzej. W roku wyborczym, Rząd nie zamierza pomóc bankom, a wręcz nakłania kredytobiorców do pójścia z nimi do sądu.

Klienci banków w Polsce nie mogą spać spokojnie. Ze względu na sytuację ekonomiczną w kraju i na świecie korzystanie z usług bankowych będzie o wiele droższe. Swoje trzy groszę dokładają także Frankowicze, którzy toczą batalię z największymi bankami w sądach i sprawy o unieważnienie kredytów frankowych wygrywają. 

Nie wszystkie banki podnoszą ceny

Na czele podwyżek stoi największy bank w Polsce – PKO BP, z którego usług korzysta ponad 11 milionów Polaków. Większe opłaty planuje także Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas. Co się zmieni? Szykują się zmiany w tabeli opłat i prowizji. Większość operacji będzie droższa, np.: wypłata i wpłata gotówki w oddziałach banków wzrośnie o 2 zł.  Wzrosną także opłaty za kartę debetową, czy walutową, a także prowizja za wypłatę gotówki z rachunku walutowego.

Przeczytaj także: PKO BP ugody z frankowiczami kalkulator

Nie wszystkie banki podniosą ceny swoich usług. Podwyżek na pewno nie planuje Bank Pekao, który nie musi martwić się kredytami frankowymi i chce zatrzymać, a także przyciągnąć nowych klientów. mBank, pomimo trudnej sytuacji również wstrzymuje się od podwyżek. Santander i ING Bank Śląski z rozwagą podchodzą do sytuacji i póki co analizują sytuację i rozważają różne opcje, dlatego te dwa banki decyzji jeszcze nie podjęły.

Dowiedz się: mBank ugody z Frankowiczami – czy warto z nich skorzystać?

Frankowicze kulą u nogi polskiej bankowości

Wszyscy zainteresowani z niecierpliwością czekają na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wyrok w sprawie kredytów frankowych ma ogłosić w połowie roku. To może być kropka nad “i”, jeśli chodzi o zachwianie bankowości w Polsce. Banki już parę lat temu mogły skorzystać z propozycji byłego przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego dotyczących ugód z frankowiczami – nie zrobiły tego, no i teraz toczą wojny w sądach oraz tracą miliony złotych. 

Skutki decyzji TSUE, niestety będą odczuwać wszyscy klienci banków. Trudniej będzie na przykład o kredyt. W kontrze powstaje projekt ustawy, który zakładałby nałożenie na kredytobiorcę, który wygra w sądzie z bankiem 100% podatku od wzbogacenia. Na tę ustawę, nawet jeśli trafi do Sejmu nie zgodzi się PiS. A na pewno nie w roku wyborów. Partia rządząca stawia banki w roli wroga, chociaż jeszcze parę lat temu Jarosław Kaczyński twierdził, że decyzję Rządu nie mogą negatywnie wpływać na system bankowy w Polsce, bo konsekwencję tego odczują wszyscy obywatele.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości