3.03.2023 2 minuty czytania

Getin Noble Bank ma problemy z Frankowiczami?

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Getin Noble Bank ma problemy z Frankowiczami?

Sprawy z Frankowiczami spędzają sen z powiek niejednemu bankowi w Polsce. Getin Noble Bank pomimo restrukturyzacji też nie może spać spokojnie. Bank wzywa Frankowiczów do spłat kredytu, a kredytobiorcy idą do sądu. 

Restrukturyzacja Getin Noble

We wrześniu ubiegłego roku  BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny był zmuszony rozpocząć restrukturyzację Getin Noble Banku. Praktycznie cała działalność banku, poza kredytami hipotecznymi w innych walutach została przeniesiona do banku Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz do stworzonego przez kilka największych banków Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. 

Na wojnę z Frankowiczami - ugód nie będzie

W grę wchodzą kredyty we frankach, które stały się zmorą dla banków, bo kredytobiorcy mają większe pole do popisu. Po opinii Rzecznika Generalnego TSUE, która okazała się być bardzo prokonsumencka – według niej bankom nie należy się żadna rekompensata za korzystanie z kapitału, a wręcz przeciwnie to klientom banku należy się wynagrodzenie. Frankowicze jeszcze częściej pozywają banki w sprawach frankowych. Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów zbliża się wielkimi krokami.

BFG, który przejął Getin Noble Bank zapowiedział, że ugód dla kredytobiorców nie będzie. Banku po restrukturyzacji nie stać na propozycję jakichkolwiek ugód dla Frankowiczów. To właśnie bank pozywa kredytobiorców i nawołuje do spłaty rat kredytu, a druga strona w odpowiedzi śle skargi do kolejnych urzędów, żeby ich dane nie widniały w BIKu, jak również do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Kto wygra? Bank czy Frankowicze?

Tym sposobem koło się zamyka. Frankowicze skarżą bank, a bank skarży Frankowiczów. A to dopiero początek, bo na ostateczny wyrok TSUE będziemy mieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.  Ma zostać ogłoszony dopiero w połowie roku.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości