7.03.2023 2 minuty czytania

Możliwa ingerencja rządu ws. Frankowiczów

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Możliwa ingerencja rządu ws. Frankowiczów

Polski rząd może zaingerować w sprawy dotyczące Frankowiczów. Rzecznik rządu informuje o możliwych działaniach legislacyjnych, ale na razie czeka na ostateczną decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wszystko zależy od TSUE

Polski rząd póki co, wstrzymuję się od jakichkolwiek działań związanych ze sprawami frankowymi. Sektor bankowy w Polsce  może bardzo mocno ucierpieć, bo coraz więcej Frankowiczów kieruje pozwy do sądów ws błędnych zapisów w umowach kredytów frankowych. Niemal 100% orzeczeń zapada na korzyść kredytobiorców. 

Spraw frankowych w sądach będzie jeszcze więcej. Wszystko za sprawą wydanej w połowie lutego opinii Rzecznika Generalnego TSUE – Antohonego Michaela Collinsa, która jest bardzo prokonsumencka. Jego zdaniem bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a wręcz przeciwnie przysługuje ono kredytobiorcom i jeśli umowy były nieuczciwe to Frankowicze powinni się o nie starać.

Rząd rozważa pomoc

Według rzecznika rządu – Piotra Mullera bardzo możliwa jest ingerencja władz w sprawy frankowe. Muller nie wyklucza działań legislacyjnych, jeśli będzie taka konieczność.  Banki “rychło w czas” wykonały ruch w stronę kredytobiorców proponując im ugody frankowe, ale nie budzą one większego zainteresowania, bo Frankowicze zdecydowanie więcej mogą ugrać kierując sprawę do sądu i to właśnie robią. 

Wszystko jednak sprowadza się do ostatecznego wyroku TSUE ws. frankowiczów. Po wydanej opinii Rzecznika Generalnego sektor bankowy w Polsce, jest jeszcze bardziej narażony na miliardowe straty. Banki modlą się, żeby opinia nie była jednoznaczna z ostatecznym wyrokiem, który zapadnie w połowie bieżącego roku. Do tego czasu polski rząd bacznie obserwuje sprawę frankową – a przynajmniej tak twierdzi.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

wyrok TSUE frankowicze
15.06.2023 3 minuty czytania

Wyrok TSUE: bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

TSUE wydał wyrok w głośnej sprawie C-520/21 dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Trybunał opowiedział się po stronie konsumentów i unicestwił ostatni straszak banków. Frankowicze nigdy wcześniej nie mieli tyle do ugrania co teraz. Ruszą tłumnie do sądów?

Przejdź do wiadomości