8.03.2023 2 minuty czytania

Prezydent nie pomoże Frankowiczom

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Prezydent nie pomoże Frankowiczom

Andrzej Duda już w trakcie kampanii wyborczej w 2015 r. obiecywał pomoc wszystkim kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich i są w niekorzystnej sytuacji. Już wtedy miała powstać stosowna ustawa – i teraz, 8 lat później pojawią się głosy, że Prezydent (nie)pomoże Frankowiczom. 

Podatek dla frankowiczów – pomysł Kancelarii Prezydenta RP?

Pojawiły się pogłoski o propozycji “ingerencji” Andrzeja Dudy w sprawy frankowe. Media w Polsce zaczęły rozpowszechniać informację, jakoby miał powstać pomysł podatku, który miałby być alternatywą do opinii Rzecznika Generalnego TSUE. Frankowicze mieliby zapłacić 100% podatku, od kwoty którą udałoby się im wygrać na drodze sądowej z bankiem. Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów w najbliższych miesiącach.

Takie działanie miałoby pomóc sektorowi bankowemu, w tym trudnym czasie. Andrzej Duda dementuje jednak wszystkie plotki i informuje, że w jego kancelarii nie toczą się żadne prace nad sprawami dotyczącymi kredytów frankowych. Głowa Państwa czeka na propozycje rozwiązania problemu frankowego od innych instytucji w Polsce.

Prezydent obiecywał pomoc Frankowiczom

Andrzej Duda już w trakcie kampanii wyborczej w 2015 r. obiecywał w swoim programie  pomoc Frankowiczom. Spotkał się nawet z przedstawicielami SBB, czyli organizacji Stop Bankowemu Bezprawiu. Wtedy Duda obiecywał, że powstanie projekt ustawy, który zapewni przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki, po kursie z dnia, w którym został zaciągnięty.

Taka ustawa powstała, ale nie do końca na takich zasadach, jakich obiecywał Prezydent. Już po wygranych wyborach ukazał się projekt ustawy w sprawach frankowiczów, który oczywiście obiecywał pomoc w spłacie kredytu we frankach przez okres trzech lat. Ta pomoc miałaby płynąć z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, ale oczywiście nie byłaby darmowa i trzeba by było w końcu ją zwrócić.

Ostatecznie Frankowicze żadnej pomocy nie otrzymali i pomimo propozycji ugód ze strony banków, wolą skierować sprawę do sądu, gdzie mają prawie 100% szansę na wygraną. Dzięki temu kredytobiorcy zyskują zdecydowanie więcej.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości