15.03.2023 2 minuty czytania

Pierwsza taka sprawa frankowa w Polsce dzięki opinii TSUE

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Pierwsza taka sprawa frankowa w Polsce dzięki opinii TSUE

Na ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Frankowicze muszą jeszcze trochę poczekać, ale już teraz dzięki opinii Rzecznika Generalnego pierwszy kredytobiorca w Polsce pozwał bank o wynagrodzenie za korzystanie z jego kapitału.

Opinia Rzecznika TSUE zbiera żniwa

W połowie lutego, Rzecznik Generalny TSUE – Anthony Michael Collins wydał opinie w sprawie Frankowiczów w Polsce, o którą poprosił Sąd Rejonowy w Warszawie. Collins opowiedział się za kredytobiorcami, uważając że umowa kredytowa zawarta z bankiem jest nieważna i obie strony powinny się rozliczyć

Bankom natomiast, nie należy się żadne wynagrodzenie za udzielony kredyt. Tym sposobem, dał zielone światło Frankowiczom, którzy myśleli, że są na straconej pozycji. Coraz więcej osób, które przed laty zawarły umowy kredytowe w helweckiej walucie kieruje pozwy przeciwko bankom do sądów w całej Polsce. Wyrok TSUE dot. frankowiczów zostanie ogłoszony w połowie roku.

Frankowicz z Łodzi kontra bank

Pozwów frankowych przeciwko bankom jest bardzo dużo, sądy są wręcz nimi zasypane, ale takiej sprawy jeszcze nie było. Na podstawie opinii Rzecznika TSUE, mieszkaniec Łodzi domaga się nie tylko unieważnienia umowy kredytowej i aneksu do niej, ale także 100 tys. zł odszkodowania od banku za korzystanie z jego kapitału. 

Frankowicz, który finalnie w 2009 r. zawarł kredyt hipoteczny o wartości 607 tys. franków na 28 lat, przy racie wahającej się pomiędzy 6,7 tys. zł a 7,2 tys. zł po ponad 15 latach spłacania  – ma nadal do oddania więcej, niż od banku pożyczył. Kancelaria, która reprezentuje łodzianina będzie starała się dowieść błędów w umowie kredytowej, o których nie poinformowano ich klienta. Szanse na wygraną są bardzo duże. 

Rząd ma plany na sprawy frankowe  

Rządzący, tak jak i banki obawiają się ostatecznego wyroku TSUE w sprawie Frankowiczów. Jeśli finalnie okaże się równie prokonsumencki, jak opinia Rzecznika to może zachwiać całą bankowością w kraju. 

Sądy w całej Polsce zaleje jeszcze większa fala pozwów przeciwko kredytodawcom. Frankowicze wyjdą na tym z korzyścią, ale banki stracą na tym miliardy złotych. Rząd w obawie przed zachwianiem systemu bankowego obserwuje sytuacje frankową i podobno już przygotowuje dwa projekty ustaw, które miałyby pomóc załagodzić kryzysową sytuację.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

wyrok TSUE frankowicze
15.06.2023 3 minuty czytania

Wyrok TSUE: bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

TSUE wydał wyrok w głośnej sprawie C-520/21 dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Trybunał opowiedział się po stronie konsumentów i unicestwił ostatni straszak banków. Frankowicze nigdy wcześniej nie mieli tyle do ugrania co teraz. Ruszą tłumnie do sądów?

przybywa pozwów frankowych
26.05.2023 2 minuty czytania

Przybywa pozwów frankowych. Frankowicze bardziej pewni wygranej

Lutowa opinia Rzecznika TSUE zachęciła wielu frankowiczów do wejścia na ścieżkę sądową. Fala pozwów frankowych wzbiera.

Przejdź do wiadomości