2.03.2023 2 minuty czytania

Strach banków – darmowe kredyty to dopiero początek problemów

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Strach banków – darmowe kredyty frankowiczów

Jeszcze przed opinią Rzecznika Generalnego TSUE banki miały spore problemy z Frankowiczami. Klienci, którzy zaciągnęli kredyt w helweckiej walucie wygrywają ponad 90% spraw w sądach przeciwko bankom – a te się boją, bo nie dość, że kredyt okazał się dla klientów darmowy, to koszty przegranych rozpraw ciągną ich w dół…

Sektor bankowy się boi

Frankowicze walczą z bankami odkąd uznano, że niektóre zapisy znajdujące się w umowach o kredyt we frankach noszą znamiona abuzywności. Kredytobiorcy sprawy wygrywają w blisko 100% przypadkach, a sądy coraz rzadziej wydają wyrok o odfrankowienie. Natomiast, coraz częściej sądy orzekają o unieważnienie umowy kredytowej. Co jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla posiadaczy kredytów frankowych.

Jeszcze przed wydaniem opinii Rzecznika Generalnego TSUE pozwów frankowych było sporo, a teraz po niej do sądów trafia i prawdopodobnie będzie trafiać ich coraz więcej. Do Krajowego Nadzoru Finansowego banki podały informację o kwocie 100 mld zł,  która ma być łącznym kosztem sporów z Frankowiczami. Jak się okazuje, ta może być o wiele wyższa.

frankowicze kontra banki

Prośby o inny wyrok  

Bankom trudno jest wyliczyć potencjalne straty, bo nie wiedzą jaki przyjąć miernik. Trzeba zachować zimną krew – innego wyjścia nie ma, ale banki i tak żyją w strachu i po cichu liczą na to, że wyrok TSUE nie będzie równoznaczny z opinią Rzecznika

Strach wzmaga również fakt, że Frankowicze mogą się sądzić o dodatkowe roszczenia za korzystanie z kapitału kredytobiorców. I chociaż takich spraw w sądach jeszcze nie było, to prawnicy już zacierają ręce i z pewnością będą namawiać do tego swoich klientów. 

To wszystko oznacza setki miliardów strat dla sektora bankowego, który już i tak się chwieje. Niestety, na walkach Frankowiczów z bankami mogą ucierpieć wszyscy. Nie tylko Ci, którzy zawarli kredyt frankowy, ale wszyscy korzystający z usług i produktów bankowych.

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

wyrok TSUE frankowicze
15.06.2023 3 minuty czytania

Wyrok TSUE: bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

TSUE wydał wyrok w głośnej sprawie C-520/21 dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Trybunał opowiedział się po stronie konsumentów i unicestwił ostatni straszak banków. Frankowicze nigdy wcześniej nie mieli tyle do ugrania co teraz. Ruszą tłumnie do sądów?

przybywa pozwów frankowych
26.05.2023 2 minuty czytania

Przybywa pozwów frankowych. Frankowicze bardziej pewni wygranej

Lutowa opinia Rzecznika TSUE zachęciła wielu frankowiczów do wejścia na ścieżkę sądową. Fala pozwów frankowych wzbiera.

Przejdź do wiadomości