Call center employer

Skontaktuj się

+48 616 350 154

Pomoc frankowiczom, czyli jak rozwiązać problem frankowy?

Wyświetl najlepsze oferty
Pomoc frankowiczom

Jesteś frankowiczem i chcesz znaleźć profesjonalną, kompleksową pomoc prawną w batalii z bankiem? Nie wiesz, ile pieniędzy możesz odzyskać? Przeczytaj artykuł.

Pomoc frankowiczom kancelaria prawna - którą wybrać?

Pomoc frankowiczom to coraz popularniejsza usługa na rynku prawnym. Frankomat to miejsce, w którym porównasz ponad 120 ofert firm oraz kancelarii zajmujących się sprawami frankowymi.

Po wypełnieniu formularza otrzymasz listę firm i kancelarii, które mogą się zająć Twoim problemem frankowym. W tym miejscu warto podkreślić, że niektóre kancelarie podejmują się spraw frankowych przeciwko tylko niektórym bankom, czy z konkretnej lokalizacji.

Uzyskasz także informację, ile wyniosą koszty prowadzenia Twojej sprawy u poszczególnych firm oraz kancelarii. Wśród nich są oferty, które nie zawierają żadnej wstępnej opłaty. Metodą rozliczenia, która jest najczęściej proponowana przy usłudze dla frankowiczów jest success fee. Jest to zazwyczaj z góry ustalany procent, który liczy się od uzyskanych korzyści.

Pomoc frankowiczom kalkulator

W sieci znajdziesz co najmniej kilka dedykowanych dla frankowiczów kalkulatorów. Jednym z nich jest Frankomat. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz obliczyć, ile pieniędzy z tytułu nadpłaconych rat możesz odzyskać.

Aby uzyskać wynik wystarczy podać kilka najbardziej podstawowych danych z umowy. Nie musisz znać np. kursu franka z dnia zaciągnięcia kredytu.

W kalkulatorze kredytu frankowego wystarczy podać takie dane jak:

 • waluta, w której został udzielony kredyt,
 • data wypłaty środków,
 • ilość transz,
 • wypłacona kwota kredytu frankowego,
 • marża banku,
 • ilość rat kredytu.

Po podaniu tych danych uzyskasz m.in. informację, ile wynosi kwota roszczenia w przypadku unieważnienia umowy kredytu bądź wartość nadpłaconych rat. Kwoty te oczywiście są orientacyjne, a precyzyjne oszacowanie roszczeń jest możliwe po przeanalizowaniu umowy.

Na czym polega pomoc dla frankowiczów?

W ramach pomocy frankowiczom kancelarie oferują:

 • wstępną analizę umowy kredytowej

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wstępnej analizy umowy kredytowej. Konieczne jest dostarczenie kopii umowy, aneksów do umowy oraz regulaminu udzielenia kredytu we frankach (jeśli ją posiadasz).

Umowa jest sprawdzana pod kątem obecności w umowie klauzul niedozwolonych. W zdecydowanej większości przypadków taka analiza jest wykonywana całkowicie bezpłatnie. To bardzo istotna czynność, bowiem kredyty frankowe były udzielane na różnych warunkach.

 • wyliczenie wielkości roszczenia

Jeśli w umowie kredytowej znajdują się postanowienia, które kwalifikują się jako klauzule abuzywne, to kolejnym krokiem jest analiza finansowa, tj. ustalenie potencjalnych roszczeń względem banku.

 • przeprowadzenie postępowania przedsądowego

Wymaga się, aby złożenie pozwu zostało poprzedzone etapem przedsądowym. W jego ramach wysyła się do banku wezwanie do zapłaty. Można również w innej formie zgłosić swoje roszczenia.

Wielu specjalistów zaleca skorzystanie z instytucji reklamacji. Zgodnie z ustawą z dn. 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, bank na pismo reklamacyjne musi odpowiedzieć w ciągu 30 dni.

 • skierowanie pozwu i postępowanie sądowe

Jeśli postępowanie polubowne nie rozwiązuje sporu, to kolejnym krokiem jest złożenie pozwu w sądzie. Rodzaj roszczenia formułuje się w zależności od umowy oraz znajdujących się w niej klauzul niedozwolonych. Oczywiście istotne w tej kwestii jest także stanowisko frankowicza.

Sąd analizuje dokumentację oraz przeprowadza dowody. Obie strony są przesłuchiwane, a jeśli ma miejsce wstępna akceptacja argumentacji pozwu, to powołuje się biegłego, który przelicza roszczenia.

Z licznych statystyk wynika, że zdecydowana większość spraw kończy się wygraną kredytobiorcy, a najpopularniejszym rozstrzygnięciem jest unieważnienie umowy kredytowej.

Unieważnienie umowy frankowej

Unieważnienie umowy to jedno z rozwiązań sprawy frankowej. Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli umowa zostaje uznana za nieważną, to strony tej umowy są zobowiązane do wzajemnego zwrotu tego, co świadczyły sobie nawzajem.

Zastosowanie mają tutaj dwie metody rozliczeń: teoria salda i teoria dwóch kondykcji. Dla banków zdecydowanie bardziej korzystna jest ta pierwsza metoda. Zgodnie z tym pieniądze zwraca ta strona umowy, która uzyskała większą korzyść.Może i być taka sytuacja, w której to kredytobiorca jest zobowiązany do zapłaty pozostałego do spłaty kapitału.

Natomiast dla kredytobiorcy korzystniejszą metodą jest teoria dwóch kondykcji. Nie ma tutaj automatycznej kompensacji.

Warto podkreślić, że skutkiem unieważnienia umowy kredytowej jest to, że uznaje się że taka umowa w ogóle nie obowiązywała. To oznacza, że kredytobiorca powinien bankowi zwrócić taką sumę, jaką otrzymał, czyli bez odsetek i prowizji.

Dowiedz się: Unieważnienie umowy frankowej - co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Odfrankowienie kredytu

Natomiast odfrankowienie kredytu polega na tym, że z umowy kredytowej zostaną usunięte niedozwolone postanowienia, ale umowa cały czas obowiązuje. Z związku z tym, że iż klauzule indeksacyjne są nieważne, to bank nie powinien przeliczać rat wyrażonych w polskiej walucie na franki szwajcarskie.

Najkrócej mówiąc, kredyt we frankach indeksowany powinien być uznawany za kredyt w złotówkach. W przypadku odfrankowienia bank będzie musiał zwrócić wszystkie nadpłacone raty oraz tzw. spready, co będzie oznaczać zmniejszeniem wysokości rat. Odfrankowienie odnosi się zarówno do przeszłych, jak i przyszłych rat.

Podsumowanie

 1. Zanim wybierzesz swojego przedstawiciela w sądzie porównaj oferty firm i kancelarii specjalizujących się w sprawach frankowych.
 2. W ramach pomocy dla frankowiczów otrzymasz m.in. bezpłatną analizę umowy kredytowej.
 3. Unieważnienie oraz odfrankowienie umowy o kredyt to najkorzystniejsze rozwiązania problemu frankowego.
Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

[email protected]

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.