Pomoc frankowiczom, czyli jak rozwiązać problem frankowy?

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Pomoc frankowiczom

Jesteś frankowiczem i chcesz znaleźć profesjonalną, kompleksową pomoc prawną w batalii z bankiem? Nie wiesz, ile pieniędzy możesz odzyskać? Przeczytaj artykuł.

Na czym polega skuteczna pomoc dla Frankowiczów?

Pomoc frankowiczom to oferta kancelarii prawnych skierowana do posiadaczy kredytów walutowych, a konkretnie tych we frankach szwajcarskich. W jej ramach można otrzymać:

 • wstępną analizę umowy kredytowej

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wstępnej analizy umowy kredytowej. Konieczne jest dostarczenie kopii umowy kredytowej, aneksów do umowy oraz regulaminu udzielenia kredytu frankowego (jeśli ją posiadasz).

Umowa jest sprawdzana pod kątem obecności w umowie klauzul niedozwolonych. W zdecydowanej większości przypadków taka analiza jest wykonywana całkowicie bezpłatnie.

 • wyliczenie wielkości roszczenia

Jeśli w umowie kredytowej znajdują się postanowienia, które kwalifikują się jako klauzule abuzywne, to kolejnym krokiem jest analiza finansowa, tj. ustalenie potencjalnych roszczeń względem banku.

Oblicz, ile możesz uzyskać
 • przeprowadzenie postępowania przedsądowego

Wymaga się, aby złożenie pozwu zostało poprzedzone etapem przedsądowym. W jego ramach wysyła się do banku wezwanie do zapłaty. Można również w innej formie zgłosić swoje roszczenia.

Wielu specjalistów zaleca skorzystanie z instytucji reklamacji. Zgodnie z ustawą z dn. 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, bank na pismo reklamacyjne musi odpowiedzieć w ciągu 30 dni.

 • skierowanie pozwu i postępowanie sądowe

Jeśli postępowanie polubowne nie rozwiązuje sporu, to kolejnym krokiem jest złożenie pozwu w sądzie. Rodzaj roszczenia - odfrankowienie lub unieważnienie kredytu frankowego formułuje się w zależności od umowy oraz znajdujących się w niej klauzul niedozwolonych. Oczywiście istotne w tej kwestii jest także stanowisko frankowicza.

Sąd analizuje dokumentację oraz przeprowadza dowody. Obie strony są przesłuchiwane, a jeśli ma miejsce wstępna akceptacja argumentacji pozwu, to powołuje się biegłego, który przelicza roszczenia.

Z licznych statystyk wynika, że zdecydowana większość spraw kończy się wygraną kredytobiorcy, a najpopularniejszym rozstrzygnięciem jest nieważność umowy kredytu.

Pomoc frankowiczom kancelaria prawna - którą wybrać?

Pomoc frankowiczom to coraz popularniejsza usługa na rynku prawnym. Frankomat to miejsce, w którym porównasz ponad 120 ofert firm oraz kancelarii zajmujących się sprawami frankowymi.

Po wypełnieniu formularza otrzymasz listę firm i kancelarii, które mogą się zająć Twoim problemem frankowym. W tym miejscu warto podkreślić, że niektóre kancelarie podejmują się spraw frankowych przeciwko tylko niektórym bankom, czy z konkretnej lokalizacji.

Chcę porównać oferty kancelarii

Uzyskasz także informację, ile wyniosą koszty prowadzenia Twojej sprawy u poszczególnych firm oraz kancelarii. Wśród nich są oferty, które nie zawierają żadnej wstępnej opłaty. Metodą rozliczenia, która jest najczęściej proponowana przy usłudze dla frankowiczów jest success fee. Jest to zazwyczaj z góry ustalany procent, który liczy się od uzyskanych korzyści.

Przeczytaj także: Kredyt we frankach kancelaria - jak wybrać najlepszą?

Pomoc frankowiczom kalkulator

W sieci znajdziesz co najmniej kilka dedykowanych dla frankowiczów kalkulatorów. Jednym z nich jest Frankomat. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz obliczyć, ile pieniędzy z tytułu nadpłaconych rat możesz odzyskać.

Aby uzyskać wynik wystarczy podać kilka najbardziej podstawowych danych z umowy. Nie musisz znać np. kursu franka z dnia zaciągnięcia kredytu.

W kalkulatorze kredytu frankowego wystarczy podać takie dane jak:

 • waluta, w której został udzielony kredyt,
 • dzień uruchomienia kredytu,
 • ilość transz,
 • wypłacona kwota kredytu frankowego,
 • marża banku,
 • ilość rat kredytu.

Chcę skorzystać z kalkulatora

Warto zatem mieć przed sobą umowę kredytową. Po podaniu tych danych uzyskasz m.in. informację, ile wynosi kwota roszczenia w przypadku unieważnienia umowy kredytu bądź wartość nadpłaconych rat. Kwoty te oczywiście są orientacyjne, a precyzyjne oszacowanie roszczeń jest możliwe po przeanalizowaniu umowy.

Unieważnienie umowy frankowej

Unieważnienie umowy frankowej to jedno z rozwiązań. Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli umowa zostaje uznana za nieważną, to strony tej umowy są zobowiązane do wzajemnego zwrotu tego, co świadczyły sobie nawzajem.

Oblicz, ile zyskasz na unieważnieniu

Zastosowanie mają tutaj dwie metody rozliczeń: teoria salda i teoria dwóch kondykcji. Dla banków zdecydowanie bardziej korzystna jest ta pierwsza metoda. Zgodnie z tym pieniądze zwraca ta strona umowy, która uzyskała większą korzyść. Może i być taka sytuacja, w której to kredytobiorca jest zobowiązany do zapłaty pozostałego do spłaty kapitału.

Natomiast dla kredytobiorcy korzystniejszą metodą jest teoria dwóch kondykcji. Nie ma tutaj automatycznej kompensacji.

Przykładowy wyrok sądu okręgowego w Katowicach

wyrok sądu unieważnienie umowy frankowej

Warto podkreślić, że skutkiem unieważnienia umowy kredytowej jest to, że uznaje się że taka umowa w ogóle nie obowiązywała. To oznacza, że kredytobiorca powinien bankowi zwrócić taką sumę, jaką otrzymał, czyli bez odsetek i prowizji.

Dowiedz się: Unieważnienie umowy frankowej - co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Odfrankowienie kredytu

Natomiast odfrankowienie kredytu polega na tym, że z umowy kredytowej zostaną usunięte niedozwolone postanowienia, ale umowa cały czas obowiązuje. W związku z tym, że iż klauzule indeksacyjne są nieważne, to bank nie powinien przeliczać rat wyrażonych w polskiej walucie na franki szwajcarskie.

Oblicz, ile zyskasz na odfrankowieniu

Najkrócej mówiąc, kredyt we frankach indeksowany powinien być uznawany za kredyt w złotówkach. W przypadku odfrankowienia bank będzie musiał zwrócić wszystkie nadpłacone raty oraz tzw. spready, co będzie oznaczać zmniejszeniem wysokości rat. Odfrankowienie odnosi się zarówno do przeszłych, jak i przyszłych rat.

Podsumowanie

 1. Zanim wybierzesz swojego przedstawiciela w sądzie porównaj oferty firm i kancelarii specjalizujących się w sprawach frankowych.
 2. W ramach pomocy dla frankowiczów otrzymasz m.in. bezpłatną analizę umowy kredytowej.
 3. Unieważnienie oraz odfrankowienie umowy o kredyt to najkorzystniejsze rozwiązania problemu frankowego.

FAQ

Czy warto skorzystać z pomocy dla frankowiczów? Ile to kosztuje?

Tak, bo pomoc frankowiczom, czyli unieważnienie lub odfrankowienie to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie problemu frankowego.

Wstępna analiza umowy kredytowej jest w zdecydowanej większości przypadków przeprowadzana bezpłatnie. Kancelarie najczęściej proponują rozliczenie za sukces (success fee) oraz pobierają opłatę wstępną.

Co to są klauzule abuzywne?

Klauzule abuzywne to inaczej niedozwolone zapisy, które banki umieszczały w umowach kredytowych. Są one przesłanką do odfrankowienia lub unieważnienia umowy.

Czy wszystkie umowy frankowe zawierają klauzule abuzywne?

Nie, nie wszystkie umowy kredytowe w zawierają klauzule abuzywne. Dlatego też każda umowa jest wstępnie analizowana pod kątem zawierania niedozwolonych klauzul. Generalnie jednak do złożenia pozwu kwalifikują się umowy zawarte po 01.05.2004 roku, czyli po wejściu Polski do UE.

Frankowicze a wyrok TSUE

Wyrok TSUE jest korzystny dla frankowiczów. Trybunał uznał, że występowanie w umowach kredytowych niedozwolonych klauzul jest podstawą do ich odfrankowienia bądź unieważnienia. Takie rozwiązanie problemu frankowego nie dzieje się jednak w sposób automatyczny. Każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie przez sąd.

Czy spłacone kredyty frankowe również się kwalifikują?

Tak, osoby które już spłaciły kredyt w CHF także mogą skorzystać z pomocy i walczyć przed sądem o odzyskanie swoich pieniędzy.

Źródła:

 • https://helpfind.pl/blog/pomoc-frankowiczom-jak-odzyskac,648
 • https://rf.gov.pl/2020/09/29/kredyty-frankowe-2020/

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

[email protected]

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

BLOG

Baza wiedzy dla Frankowiczów

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące aktualnej sytuacji Frankowiczów w Polsce. Zachęcamy także do zapoznania się z najnowszymi wyrokami sądowymi.

klauzula abuzywna
12.12.2023 9 minut czytania

Klauzula abuzywna – sprawdź czy Twoja umowa ją zawiera!

Klauzula abuzywna to zapis w umowie kredytowej. Jeśli w Twojej umowie frankowej są klauzule abuzywne, to możesz odzyskać pieniądze od banku.

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?
24.10.2023 7 minut czytania

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?

Choć zdecydowana większość spraw frankowych kończy się sukcesem, nadal istnieje ryzyko przegranej. Zły wybór pełnomocnika to jedna z najczęstszych przyczyn porażek. Co jeszcze wpływa na negatywny finał sprawy i jakie są tego konsekwencje?

Przedawnienie kredytu frankowego
18.10.2023 8 minut czytania

Kredyt frankowy przedawnienie roszczeń frankowiczów i banków

Przedawnienie kredytu frankowego to instytucja prawa, która powoduje, że możliwość skierowania pozwu przeciw bankowi jest ograniczona czasowo.

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa
16.10.2023 6 minut czytania

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa

Kredyt denominowany a indeksowany – z tymi pojęciami spotkała się większość frankowiczów. Sprawdź, jak uzyskać pomoc z oboma rodzajami kredytu.

Przejdź do bloga