Ile wynosi success fee w sprawach frankowych?

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Success fee w sprawach frankowych

Success fee + opłata wstępna to najpopularniejsza metoda płatności wynagrodzenia proponowana przez kancelarie prowadzące sprawy frankowe. Na czym polega? Ile wynosi?

Czym jest wynagrodzenie success fee pobierane przez kancelarię? 

Success fee (premia za sukces) to część wynagrodzenia kancelarii prawnej, która jest należna w sytuacji, gdy sprawa w sądzie zakończyła się pozytywnym dla klienta rezultatem. 

Co istotne, zgodnie z kodeksem etyki zawodowej, adwokat lub radca prawny nie może opierać swojego wynagrodzenia wyłącznie na premii. Zabrania się bowiem uzależniania honorarium tylko i wyłącznie od wyniku sprawy sądowej. 

Premia za sukces jako wynagrodzenie prawnika jest naliczana wyłącznie odnośnie spraw, w których zapadł prawomocny wyrok. Jej wysokość czy podstawy jej obliczenia powinny być uregulowane w umowie zlecenia obsługi prawnej. Zazwyczaj w chwili podpisywania umowy wysokość takiej opłaty nie jest do końca znana - z uwagi na zmieniające się w trakcie procesu czynniki. 

Generalnie zasada jest taka, że zapisy dot. success fee powinny być precyzyjne, tak aby klient wiedział jakich kosztów może się spodziewać w razie wygrania sprawy. Podsumowując, success fee jest dopuszczalne, ale nie może stanowić całej zapłaty za obsługę prawną. 

Success fee - premia za sukces w sprawach frankowych 

W sprawach frankowych succes fee, czyli premia za sukces, to dodatkowe wynagrodzenie, które jest należne kancelarii w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia, czyli unieważniania umowy kredytowej, odfrankowienia kredytu bądź zawarcia sądowej ugody obniżającej saldo zadłużenia frankowicza. 

Przejdź do kalkulatora dla frankowicza

Procent od sumy korzyści 

Kancelarie frankowe zazwyczaj ustalają wysokość swojej premii jako procent od sumy korzyści (inaczej kwoty uzyskanej), które zostaną osiągnięte w wyniku pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy w sądzie. Zazwyczaj jest to kilka - kilkanaście procent. 

Ustalona kwota premii 

Często też można się spotkać z podaną, konkretną kwotą premii za sukces w sprawie frankowej. Tutaj rozstrzał może być spory z uwagi na choćby kwotę kredytu. Niemniej jednak kwota opłaty za sukces dot. sprawy frankowej kształtuje się zazwyczaj na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

premia za sukces porównywarka kancelarii frankowyc
Przejdź do porównywarki ofert kancelarii frankowych

Wynagrodzenia kancelarii w sprawach frankowych 

Kancelarie, które oferują prowadzenie spraw frankowych proponują różne metody płatności. Zapis o honorarium powinien się znaleźć w umowie zlecenia obsługi prawnej. 

Najczęściej kancelarie chcą się z frankowiczami rozliczać w następujących modelach: 

  • wynagrodzenie podstawowe + premia za sukces (określony procent),
  • wynagrodzenie podstawowe + premia za sukces (określony procent) + zasądzone koszty zastępstwa procesowego, 
  • wynagrodzenie podstawowe + premia za sukces (określona z góry kwota),
  • tylko premia za sukces. 

Najbardziej przejrzystą metodą rozliczeń jest ta z opłatą wstępną + premią za sukces, ale ustaloną kwotowo. W tym przypadku z góry wiadomo, ile będą wynosić koszty prowadzenia sprawy frankowej. To oczywiście nie oznacza, że jest to najlepsza pod względem finansowym metoda dla frankowicza. Wiele zależy od tego, jaką kwotę premii za sukces ustali kancelaria.  

Dowiedz się więcej: Ile biorą kancelarie frankowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę kancelarii w sprawie frankowej? 

Wybierając ofertę kancelarii frankowej warto zwrócić uwagę na to, czy proponowany przez adwokatów czy radców prawnych model wynagrodzenia jest dla nas korzystny, czy nam odpowiada. Należy mieć na uwadze to, że to są tak naprawdę kwestie indywidualne. 

Niskie koszty początkowe

Dla jednego frankowicza korzystniejsze będzie odłożenie w czasie kosztów za prowadzenie sprawy frankowej. Dlatego zdecyduje się wybrać ofertę z wyższą opłatą za sukces, ale z mniejszą opłatą wstępną bądź jej brakiem. Drugi kredytobiorca z kolei stwierdzi, że dla niego lepszą opcją jest poniesienie wysokiej opłaty wstępnej, a mniejszej premii za sukces. 

Chcę porównać oferty kancelarii frankowych

Wysoka opłata wstępna i za sukces 

Niepokój powinny natomiast wzbudzić te oferty kancelarii, które pobierają za prowadzenie sprawy frankowej, zarówno wysoką opłatę wstępną, jak i premię za sukces. W przypadku “procentowego” success fee warto też zwrócić uwagę, od czego jest ona naliczana. Może być bowiem naliczana od kwoty kredytu, zmniejszenia salda kredytu, czy od sumy korzyści uzyskanych w wyniku wygrania sprawy frankowej. 

Przeczytaj także: Kredyt we frankach kancelaria - jak wybrać najlepszą?

Suma korzyści

Szczególnie warto zwrócić uwagę na proponowaną przez kancelarie frankowe sumę korzyści osiągniętych w wyniku wygrania sprawy. Zdarzają się takie oferty, gdzie premia za sukces, w przypadku unieważnienia umowy i zastosowaniu teorii dwóch kondykcji, jest naliczana od podwójnej kwoty. Taka oferta na obsługę sprawy frankowej nie bierze pod uwagę, tego że frankowicz musi oddać bankowi otrzymany kapitał.

To w jaki sposób odbywa się naliczanie premii za sukces ma zatem znaczenie i wpływa na wynagrodzenie kancelarii. 

Przejdź do porównywarki

Podsumowanie

  1. Success fee w sprawach dot. kredytu frankowego to wynagrodzenie kancelarii za wygranie sprawy.
  2. Kwestie wysokości i sposobu naliczenia opłaty premiowej powinny być jasno określone w umowie na obsługę prawną.
  3. Przed podpisaniem umowy z kancelarią warto omówić wysokość premii i zasady jej wypłaty.
  4. Wysokość premii za sukces może być określona kwotowo lub procentowo.

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor internetowy żywo zainteresowany tematyką odszkodowań. Swoją pracę w Helpfind rozpoczęła od tematów związanych z prawami pasażerów linii lotniczych, a konkretnie odszkodowań za odwołany, opóźniony lot lub odmowę wejścia na pokład z powodu overbookingu. Jej specjalizacją jest problematyka dot. zwrotów prowizji bankowych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, rent powypadkowych oraz tzw. kredytów frankowych.

BLOG

Baza wiedzy dla Frankowiczów

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące aktualnej sytuacji Frankowiczów w Polsce. Zachęcamy także do zapoznania się z najnowszymi wyrokami sądowymi.

klauzula abuzywna
12.12.2023 9 minut czytania

Klauzula abuzywna – sprawdź czy Twoja umowa ją zawiera!

Klauzula abuzywna to zapis w umowie kredytowej. Jeśli w Twojej umowie frankowej są klauzule abuzywne, to możesz odzyskać pieniądze od banku.

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?
24.10.2023 7 minut czytania

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?

Choć zdecydowana większość spraw frankowych kończy się sukcesem, nadal istnieje ryzyko przegranej. Zły wybór pełnomocnika to jedna z najczęstszych przyczyn porażek. Co jeszcze wpływa na negatywny finał sprawy i jakie są tego konsekwencje?

Przedawnienie kredytu frankowego
18.10.2023 8 minut czytania

Kredyt frankowy przedawnienie roszczeń frankowiczów i banków

Przedawnienie kredytu frankowego to instytucja prawa, która powoduje, że możliwość skierowania pozwu przeciw bankowi jest ograniczona czasowo.

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa
16.10.2023 6 minut czytania

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa

Kredyt denominowany a indeksowany – z tymi pojęciami spotkała się większość frankowiczów. Sprawdź, jak uzyskać pomoc z oboma rodzajami kredytu.

Przejdź do bloga