Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych?

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych

Wartość przedmiotu sporu to istotne zagadnienie dla frankowiczów, którzy chcą złożyć pozew przeciwko bankowi. Jego określenie decyduje, o tym do jakiego sądu trafi pozew oraz wpływa na koszty po zakończeniu sprawy. Jak go obliczyć? 

Co to jest wartość przedmiotu sporu w sprawach dot. kredytu CHF? 

Przedmiot sporu to roszczenie, którego dochodzi się na ścieżce sądowej. Wartość przedmiotu sporu, w skrócie WPS, to konkretna kwota pieniężna, której powód domaga się od pozwanego. 

Od wysokości tej kwoty zależy, czy pozew frankowy trafi do sądu rejonowego czy okręgowego. Sąd rejonowy rozpatruje sprawy, w których WPS nie przekracza kwoty 75 tys. zł. Sprawy z wyższym WPS-em trafiają do sądu okręgowego. Co istotne, nie ma określonej minimalnej wartości przedmiotu sporu. 

Przejdź do kalkulatora dla frankowicza

Sprawy frankowe - o co można walczyć? 

W sprawach frankowych wyróżniamy dwie drogi postępowania: 

Umowa jest traktowana w taki sposób, jakby jej w ogóle nie było. Strony umowy muszą się rozliczyć. Rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej najczęściej odbywa się zgodnie z teorią dwóch kondykcji

 • odfrankowienie kredytu 

Umowa kredytowa nadal obowiązuje, ale usunięto z niej klauzule niedozwolone. Frankowicz otrzymuje zwrot nadpłaconych rat. Kredyt nadal jest spłacany, ale zmienia się w kredyt złotówkowy oprocentowany stawką SARON (wcześniej LIBOR). 

Wartość przedmiotu sporu - unieważnienie umowy kredytowej 

W przypadku żądania ustalenia nieważności umowy kredytowej, obliczenie wartości przedmiotu sporu nie jest zbytnio skomplikowane. Tak naprawdę wystarczy zsumować kwoty wszystkich spłaconych rat oraz pobranych opłat z sumą udzielonego kapitału. Wynik będzie stanowić wartość przedmiotu sporu. 

Co istotne, jeśli wartość przedmiotu sporu jest wyrażona w walucie obcej, to jest brany pod uwagę kurs danej waluty z dnia wniesienia pozwu do sądu. Nie ma wówczas znaczenia na jakim poziomie kształtował się kurs w okresie wcześniejszym czy późniejszym. 

Oblicz, ile zyskasz na unieważnieniu

Wartość przedmiotu sporu – odfrankowienie kredytu 

Zdecydowanie trudniej jest ustalić wartość przedmiotu sporu w sprawach o odfrankowienie kredytu. Tutaj kwotą roszczenia jest różnica pomiędzy tym, co frankowicz opłacił a sumą tego, co zapłaciłby gdyby umowa kredytowa nie posiadała klauzul niedozwolonych. 

Samodzielne obliczanie wartości przedmiotu sporu w sprawach frankowych może przysporzyć nieco problemów. Dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii frankowej. Specjaliści na podstawie umowy kredytowej oraz pozostałych dokumentów ustalą dokładną wartość przedmiotu sporu. Nie warto ryzykować, bo może okazać się, że nasze obliczenia zawierają błędy. 

Oblicz, ile zyskasz na odfrankowieniu

Co jest potrzebne, aby ustalić wartość przedmiotu sporu?

Do ustalenia wartości przedmiotu sporu niezbędne jest zgromadzenie danych oraz dokumentów. Chodzi tutaj nie tylko o umowę kredytową. Konieczne informacje przechowuje bank, a udostępnia je odpłatnie po złożeniu wniosku o wydanie zaświadczenia. 

zaświadczenie o spłacie kredytu hipotecznego

Zaświadczenie banku o spłacie kredytu hipotecznego zawiera następujące dane: 

 • wykaz spłaconych rat kredytowych 

Informacja o kwotach spłat rat kredytowych dokonanych przez kredytobiorcę wyrażone w polskich złotych oraz we frankach szwajcarskich wraz z kursem przeliczenia waluty. Wyszczególnione są tu raty kapitałowe i odsetkowe. 

 • informacje o nadpłatach kredytu lub zadłużeniu

Kwoty nadpłaty kredytu bądź aktualnego zadłużenia w ramach umowy kredytu (w złotówkach i we frankach). 

 • informacje o wszystkich pobranych opłatach

Kwoty opłat w związku z zawarciem kredytu, m.in. prowizja, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. 

 • pobrane kwoty przez kredytobiorcę

Chodzi tutaj o kwoty, które bank wypłacił kredytobiorcy. Kwoty te są podane w polskich złotych oraz we frankach szwajcarskich wraz z kursem przeliczenia waluty.  

 • informacje dot. zmienności oprocentowania

Wysokość oprocentowania, które stosuje bank w okresie kredytowym w uwzględnieniem jego zmian. 

Niektóre banki udostępniają opcję złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia za pomocą bankowości internetowej. W innych przypadkach wniosek należy złożyć w oddziale banku bądź wysłać go tradycyjną pocztą. 

Spłacony kredyt we frankach a wartość przedmiotu sporu 

Jeśli kredyt we frankach został już spłacony to frankowicz może złożyć pozew o zapłatę kwot, które wpłacił do banku w ramach spłaty kredytu. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu to suma wszystkich uregulowanych przez kredytobiorcę rat kredytu.

Przeczytaj także: Spłacony kredyt we frankach a pozew

Kredyt we frankach w trakcie spłaty a wartość przedmiotu sporu 

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy kredyt nadal jest spłacany. Pozew frankowy zawiera wówczas dwa roszczenia. Pierwsze dotyczy nieważności umowy, a drugi zapłaty. WPS wówczas stanowi sumę tych roszczeń. Jedna z części WPS bedzie stanowić suma wpłaconych rat, a część druga kwota kredytu z umowy kredytowej. 

Poznaj wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych za pomocą kalkulatora 

Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem pozwu frankowego? Chcesz poznać kwotę, którą możesz odzyskać z kredytu? Skorzystaj z darmowego kalkulatora frankowicza na frankomat.com.pl. 

Przejdź do kalkulatora

Wystarczy na podstawie zawartej umowy kredytowej podać kilka istotnych danych, m.in.:

 • nazwa banku,
 • kwota kredytu,
 • dokładna data widniejąca na umowie kredytowej,
 • kwoty wypłaconych transz kredytu, 
 • wysokość marży banku z umowy kredytowej.
kalkulator kredyt frankowy wps wps kredyt frankowy
Przejdź do kalkulatora

Szacunkowe określenie wartości przedmiotu sporu otrzymasz po wypełnieniu niezbędnych pól w kalkulatorze. Pamiętaj, że dokładne obliczenia są możliwe po analizie umowy kredytowej zrealizowanej przez wyspecjalizowaną kancelarię. 

Podsumowanie

 1. Wartość przedmiotu sporu to kwota pieniężna, którą powód powinien wskazać w pozwie.
 2. W sprawach frankowych WPS inaczej liczy się w przypadku odfrankowienia i unieważnienia umowy kredytowej.
 3. Szacunkową wartość przedmiotu sporu można obliczyć za pomocą kalkulatora.

Źródło:

https://www.lex.pl/wps-kredytu-frankowego-jak-wyliczyc-wartosc-przedmiotu-sporu-ws-kredytu-frankowego,13529.html

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor internetowy żywo zainteresowany tematyką odszkodowań. Swoją pracę w Helpfind rozpoczęła od tematów związanych z prawami pasażerów linii lotniczych, a konkretnie odszkodowań za odwołany, opóźniony lot lub odmowę wejścia na pokład z powodu overbookingu. Jej specjalizacją jest problematyka dot. zwrotów prowizji bankowych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, rent powypadkowych oraz tzw. kredytów frankowych.

BLOG

Baza wiedzy dla Frankowiczów

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące aktualnej sytuacji Frankowiczów w Polsce. Zachęcamy także do zapoznania się z najnowszymi wyrokami sądowymi.

klauzula abuzywna
12.12.2023 9 minut czytania

Klauzula abuzywna – sprawdź czy Twoja umowa ją zawiera!

Klauzula abuzywna to zapis w umowie kredytowej. Jeśli w Twojej umowie frankowej są klauzule abuzywne, to możesz odzyskać pieniądze od banku.

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?
24.10.2023 7 minut czytania

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?

Choć zdecydowana większość spraw frankowych kończy się sukcesem, nadal istnieje ryzyko przegranej. Zły wybór pełnomocnika to jedna z najczęstszych przyczyn porażek. Co jeszcze wpływa na negatywny finał sprawy i jakie są tego konsekwencje?

Przedawnienie kredytu frankowego
18.10.2023 8 minut czytania

Kredyt frankowy przedawnienie roszczeń frankowiczów i banków

Przedawnienie kredytu frankowego to instytucja prawa, która powoduje, że możliwość skierowania pozwu przeciw bankowi jest ograniczona czasowo.

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa
16.10.2023 6 minut czytania

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa

Kredyt denominowany a indeksowany – z tymi pojęciami spotkała się większość frankowiczów. Sprawdź, jak uzyskać pomoc z oboma rodzajami kredytu.

Przejdź do bloga