Ile biorą kancelarie frankowe? Porównanie ofert

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
ile biorą kancelarie frankowe

Interesuje Cię, ile wynosi koszt obsługi kancelarii frankowej? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając swojego przedstawiciela do batalii sądowej przeciwko bankowi? Przeczytaj artykuł.

Ile biorą kancelarie frankowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile biorą kancelarie frankowe - stawki pomiędzy kancelariami mogą się sporo różnić, dlatego warto je porównać. Spora część z nich proponuje model rozliczeniowy, który opiera się na opłacie wstępnej od 0 zł do 25 tys. zł oraz wynagrodzeniu za sukces od 0% do 25%, czyli success fee.

Chcę porównać oferty kancelarii

Opłata wstępna to honorarium pobierane przez kancelarię niezależnie od tego, w jaki sposób zakończy się sprawa. Opłata nie jest zwracana frankowiczom, jeśli proces będzie przegrany. Natomiast success fee to opłata pobierana po zakończeniu sprawy i tylko wówczas, gdy wygrana jest po stronie kredytobiorcy.

Stawki premii od sukcesu mogą się wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Mogą być inaczej obliczane - od kwoty kredytu lub kwoty uzyskanych korzyści. Niektóre oferty przewidują możliwość skorzystania z płatności ratalnej. Niekiedy kancelarie pobierają inne, dodatkowe opłaty. Przeglądając oferty kancelarii należy zwrócić uwagę, czy kwestie dotyczące kosztów są przejrzyste i znajdują się w umowie. Kwestie honorarium należy ustalić przed zawarciem umowy z kancelarią.

Kredyty frankowe wynagrodzenie kancelarii - porównanie ofert

Przykładowe wyliczenia wynagrodzeń kancelarii frankowych na podstawie kalkulacji danych z umowy kredytowej zawartej z GE Money Bank S.A. w 2007 roku. Jak widać wynagrodzenia kancelarii potrafią być rozbieżne: od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

porównywarka kancelarii frankomat
Przejdź do porównywarki ofert kancelarii frankowych

Kancelaria frankowa powinna przedstawić koszt obsługi prawnej przed zawarciem umowy. Należy jednak mieć na względzie to, iż w pewnym zakresie koszty te będą uzależnione od tego, jak będzie się toczyć postępowanie. Oczywiście oprócz wynagrodzenia kancelarii należy brać pod uwagę koszty związane z procesem sądowym.

Kancelarie frankowe - jak porównać oferty?

Przybywa frankowiczów, którzy decydują się wstąpić na drogę sądową i walczyć o odfrankowienie kredytu lub unieważnienie umowy frankowej. Coraz więcej jest także kancelarii, które oferują pomoc frankowiczom. Jest ich multum. Każda jednak z nich inaczej rozlicza płatności za swoje usługi. Jedni liczą swoją prowizję od całej kwoty kredytu, inni od sumy korzyści, które zostaną uzyskane w sądzie. Jeszcze inni pobierają dosyć wysoką opłatę wstępną lub proponują rozliczenie ratalne.

Frankomat posiada bezpłatną porównywarkę, która na podstawie kilku informacji jest w stanie dopasować i przedstawić oferty dla danego frankowicza. Poniżej przykładowe wyliczenia korzyści możliwych do uzyskania na drodze sądowej oraz wyliczenia kosztów związanych z prowadzeniem sprawy frankowej. Dane, które wymaga porównywarka to:

 • nazwa banku, w którym został udzielony kredyt frankowy,
 • rok zawarcia umowy kredytowej,
 • rodzaj zobowiązania (kredyt, pożyczka),
 • informacja, czy zobowiązanie zostało już spłacone w całości,
 • kwota udzielonego kredytu.

Następnie porównywarka przedstawia przykładowe kancelarie frankowe, które mogą prowadzić daną sprawę. Na tym etapie, co prawda nie ma jeszcze precyzyjnych stawek kancelarii, ale już mamy solidne rozeznanie się w temacie kosztów. Znamy kwotę opłaty wstępnej oraz opłaty za sukces oraz jesteśmy informowani czy dana oferta zawiera dodatkowe opłaty oraz czy jest możliwość płatności ratalnej.

Chcę skorzystać z porównywarki
oferty kancelarii frankowych

W kolejnym etapie porównywarka wymaga podania:

 • dokładną datę zawarcia umowy kredytowej (dzień-miesiąc-rok),
 • precyzyjną kwotę kredytu oraz walutę (PLN lub CHF),
 • liczbę rat kredytu,
 • wysokość marży banku (jeśli nie jest Ci znana, wpisz 1).
porównywarka frankomat

Po wpisaniu wymaganych danych otrzymasz bardziej precyzyjne informacje o stawkach kancelarii frankowych. Narzędzie porównuje ponad 120 ofert dla frankowiczów na prowadzenie ich sprawy.

Przejdź do porównywarki

Jak wybrać kancelarię frankową?

Wybierając kancelarię frankową, oprócz ceny za usługę prawną warto wziąć po uwagę kilka innych aspektów.

Specjalizacja kancelarii

Wybierając kancelarię frankową warto kierować się tym samym, co w przypadku innych trudnych problemów - powierzyć swoją sprawę specjalistom. Dobrym przykładem jest tutaj choroba - wybieramy lekarza o określonej specjalizacji. W problemie frankowym należy wybrać tą kancelarię, która specjalizuje się w prawie bankowym oraz tzw. sprawach frankowych.

Specjalizacja jest ważna z kilku powodów. Przekłada się na skuteczność działania kancelarii. Prawnicy, które doskonale poruszają się w tematyce kredytów frankowych, efektywniej walczą z całą “armią” prawników zatrudnionych przez bank. Taka specjalizacja powoduje także to, iż kancelaria nie “rozdrabnia się” na inne dziedziny prawa. Analiza orzecznictwa i trendów jest bardziej pogłębiona. Specjalizacja poza tym jest nieodzowna w zmienianiu strategii procesowej - jeśli sytuacja tego wymaga.

Przeczytaj także: Kredyt we frankach kancelaria - jak wybrać najlepszą?

Doświadczenie

Zwróć uwagę na to, czy dana kancelaria posiada już doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Pamiętaj, że im dłużej kancelaria zajmuje się problematyką kredytów w helweckiej walucie, tym prawdopodobnie ich wiedza na ten temat jest na wyższym poziomie. Oczywiście istotne jest doświadczenie, które jest zdobyte na sali sądowej.

Nie bez znaczenia jest to, czy prawnik prowadzący sprawę zna taktyki poszczególnych banków. Taka znajomość sposobu działania strony przeciwnej może się okazać nieodzowna. Podobnie tylko dzięki doświadczeniu można poznać w jaki sposób rozumują poszczególni sędziowie czy jak przesłuchiwać pracowników danego banku. Taką wiedzę można zdobyć tylko dzięki doświadczeniu.

Lokalizacja i wielkość kancelarii

Wielu frankowiczów, którzy zastanawiają się nad wyborem kancelarii zadaje pytanie czy istotna jest lokalizacja kancelarii? Odpowiedź jest jednoznaczna. To gdzie ma swoją siedzibę dana kancelaria nie ma większego znaczenia. Oczywiście możemy wybrać tą, która jest najbliżej nas, ale w dzisiejszych czasach komunikacja i tak często odbywa się online czy przez telefon. Ponadto najlepsze kancelarie mają zazwyczaj swoją siedzibę w większych aglomeracjach.

Dochodzą tutaj jednak inne kwestie. Jeśli przykładowo twoja sprawa frankowa będzie rozpoznawana przez sąd w Warszawie, a kancelaria jest z Wrocławia, to zapewne będzie to mieć wpływ na honorarium kancelarii.

A co z wielkością kancelarii? Lepiej wybrać zespół składający się z kilkudziesięciu prawników, czy niewielką kancelarię prowadzoną przez jednego czy dwóch adwokatów? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na jedną rzecz: ile spraw prowadzi dana kancelaria? Czy jest w stanie obsłużyć daną ilość spraw dysponując danym zespołem? Jeśli kancelaria chwali się setkami prowadzonych spraw, a jej zespół jest nieliczny, to warto dobrze przemyśleć zawarcie z nią umowy.

FAQ

Ile procent biorą kancelarie frankowe? Ile kosztuje prawnik?

Stawki kancelarii są różnorodne, a najczęściej stosowanym modelem rozliczeniowym jest success fee, czyli wynagrodzenie za sukces - zazwyczaj wynosi kilka-kilkadziesiąt procent. Jest pobierane dopiero po wygraniu sprawy sądowej i naliczane od kwoty uzyskanych na drodze sądowej korzyści.

Ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej?

To, ile kosztuje prowadzenie przez prawnika sprawy frankowej jest uzależnione od kilku czynników. Oferty są różnorodne. Jedni pobierają z góry ustaloną kwotę, drudzy określony procent od wygranej bądź kwoty kredytu. W wielu ofertach prawników pojawia się tzw. opłata wstępna.

Ile kosztuje unieważnienie kredytu we frankach lub odfrankowienie?

Unieważnienie kredytu frankowego i odfrankowienie może się odbyć tylko i wyłącznie na drodze sądowej. Frankowicz wnosi opłatę za złożenie pozwu w kwocie 1 000 zł oraz opłatę za pełnomocnictwo w kwocie 17 zł. W skład kosztów sądowych wchodzi także opłata od wniosku o uzasadnienie wyroku lub postanowienia (100 zł) oraz za stawiennictwo procesowe pełnomocnika (każdorazowo 380 zł).

Ponadto kosztem fakultatywnym, ale zalecanym w walce z bankiem jest powołanie biegłego, który potwierdzi wysokość dochodzonych roszczeń. Taki koszt waha się w granicach 1.000 zł - 2.500 zł (jest zwracany klientowi po wygraniu sprawy). Do tych kosztów dochodzi oczywiście wynagrodzenie kancelarii (ustalona wcześniej kwota lub procent od wygranej/kwoty kredytu).

Podsumowanie:

 1. Oferty kancelarii frankowych są zróżnicowane.
 2. Koszt obsługi prawnej ponad 30 kancelarii możesz porównać za pomocą porównywarki Frankomat.
 3. Wybierając kancelarię warto zwrócić uwagę na jej specjalizację i doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych

Źródło:

 • https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/koszty-sadowe-w-sprawach-cywilnych-17216873

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

[email protected]

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

BLOG

Baza wiedzy dla Frankowiczów

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące aktualnej sytuacji Frankowiczów w Polsce. Zachęcamy także do zapoznania się z najnowszymi wyrokami sądowymi.

klauzula abuzywna
12.12.2023 9 minut czytania

Klauzula abuzywna – sprawdź czy Twoja umowa ją zawiera!

Klauzula abuzywna to zapis w umowie kredytowej. Jeśli w Twojej umowie frankowej są klauzule abuzywne, to możesz odzyskać pieniądze od banku.

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?
24.10.2023 7 minut czytania

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?

Choć zdecydowana większość spraw frankowych kończy się sukcesem, nadal istnieje ryzyko przegranej. Zły wybór pełnomocnika to jedna z najczęstszych przyczyn porażek. Co jeszcze wpływa na negatywny finał sprawy i jakie są tego konsekwencje?

Przedawnienie kredytu frankowego
18.10.2023 8 minut czytania

Kredyt frankowy przedawnienie roszczeń frankowiczów i banków

Przedawnienie kredytu frankowego to instytucja prawa, która powoduje, że możliwość skierowania pozwu przeciw bankowi jest ograniczona czasowo.

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa
16.10.2023 6 minut czytania

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa

Kredyt denominowany a indeksowany – z tymi pojęciami spotkała się większość frankowiczów. Sprawdź, jak uzyskać pomoc z oboma rodzajami kredytu.

Przejdź do bloga