Call center employer

Skontaktuj się

+48 616 350 154

Kalkulator kredytu frankowego - ile pieniędzy można odzyskać od banku?

Wyświetl najlepsze oferty
Kalkulator frankowy

Kalkulator frankowy to proste narzędzie, dzięki któremu w kilka sekund oszacujesz, o jaką kwotę możesz walczyć z bankiem w przypadku wejścia na ścieżkę sądową.

Kalkulator frankowy - jak korzystać? Krok po kroku

Korzystanie z kalkulatora frankowego Frankomat nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Narzędzie jest bardzo intuicyjne, a do obliczeń wystarczy kilka podstawowych informacji z umowy o kredyt we frankach szwajcarskich.

 1. Odpowiedz na pytania dotyczące Twojego kredytu

Do wykonania obliczeń niezbędne jest podanie następujących danych:

 • data wypłaty kredytu,
 • czy kredyt został wypłacany w transzach,
 • kwota kredytu wypłacona przez bank,
 • wysokość marży banku z umowy kredytowej,
 • liczba rat kredytu,
 • czy kredyt został spłacony przed terminem.
 1. Otrzymujesz wynik kalkulacji

Na podstawie podania powyższych danych kalkulator oblicza orientacyjną kwotę, którą możesz odzyskać od banku (przedmiotu sporu).

Kalkulator nadpłaty kredytu frankowego

Nadpłata kredytu frankowego jest kalkulowana w przypadku tzw. odfrankowienia kredytu. Odfrankowienie to wyeliminowanie z umowy kredytowej klauzul niedozwolonych. Umowa z bankiem nadal obowiązuje, ale kredyt frankowy zmienia się na złotówkowy z oprocentowaniem stawką LIBOR (obecnie SARON).

Należy ustalić, ile Frankowicz już wpłacił do banku oraz ile powinien, gdyby umowa nie zawierała abuzywnych zapisów. Ustalenie pierwszej kwoty nie stwarza większych problemów - wystarczy zsumować wszystkie zapłacone raty kredytu.

Zdecydowanie trudniej jest ustalić, ile wynosiłyby raty, jeśli w umowie nie byłoby niedozwolonych klauzul. Różnica pomiędzy jedną a drugą sumą daje kwotę, jaką bank powinien po odfrankowieniu zwrócić kredytobiorcy.

To, ile będzie wynosić kwota nadpłaty kredytu frankowego zależy od wielu czynników, m.in. wysokości rat, daty zaciągnięcia kredytu, czy okresu kredytowania. Może to być kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet sporo więcej.

Kalkulator dla frankowiczów - unieważnienie umowy kredytowej

W przypadku unieważnienia umowy frankowej kwestie rozliczenia pomiędzy bankiem a kredytobiorcą wyglądają zupełnie inaczej. Skutkiem unieważnienia jest konieczność dokonania rozliczenia między stronami. To oznacza, że bank oddaje kredytobiorcy to, co pobrał w okresie kredytowania, a kredytobiorca zwraca otrzymany kapitał.

Wiele zależy od tego, jaką formę będzie miało rozliczenie. Są dwie opcje: teoria dwóch kondykcji i teoria salda. W przypadku pierwszej teorii na rzecz kredytobiorcy może być zasądzony zwrot zapłaconych rat. I to nawet w sytuacji, gdy kwota kapitału jest wyższa od kwoty uiszczonej już na rzecz banku.

Natomiast zgodnie z teorią salda Frankowicz najpierw powinien spłacić więcej, niż wynosiła kwota kredytu. Dopiero później, oprócz unieważnienia umowy dochodzi do zasądzenia zapłaty ewentualnej różnicy pomiędzy zapłaconą a uzyskaną kwotą. Jeśli sytuacja ma się inaczej, sąd po prostu oddala powództwo o zapłatę.

Teoria dwóch kondykcji jest dla Frankowicza korzystniejsza - jest jedno “ale”. Bank będzie prawdopodobnie zdecyduje się zainicjować postępowanie sądowe o zapłatę. To oczywiście oznacza kolejny proces.

Kalkulator frankowicza ugoda - czy to się opłaca?

Otrzymałeś od banku ofertę ugody i zastanawiasz się, czy jej zawarcie się po prostu Tobie kalkuluje? Pamiętaj, że jakby nie liczyć, to najkorzystniejszym rozwiązaniem problemu frankowego jest wyjście przeciwko bankowi na drodze sądowej.

Propozycję zawierania ugód już pod koniec 2020 roku wystosowała Komisja Nadzoru Finansowego. Co ciekawe, jej autorem jest prawnik, który wcześniej pracował w PKO Bank Polski. Bank posiada spory portfel kredytów w CHF.

Dowiedz się więcej: Kalkulator kredytu frankowego - ile pieniędzy można odzyskać od banku?

Eksperci często zwracają uwagę na to, że propozycje ugód to nic innego, jak próba ograniczenia odpowiedzialności banków za wprowadzenie na rynek niebezpiecznego produktu finansowego - kredytu frankowego. Dodatkowo banki z programem ugód wystartowały dopiero wtedy, gdy niemal każda sprawa sądowa kończy się wygraną Frankowiczów.

Na czym polega ugoda frankowa rekomendowana przez KNF?

Ugoda frankowa polega na potraktowaniu kredytu we frankach szwajcarskich jako kredytu złotówkowego, ale z wyższym oprocentowaniem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilkanaście lat temu niektórym osobom przecież odmówiono kredytu w PLN z powodu braku zdolności kredytowej. Równocześnie jednak otrzymali propozycję kredytu w CHF z niższym oprocentowaniem.

Propozycja ugody na zasadach rekomendowanych przez nadzór to de facto kredyt droższy, a przecież na taki wcześniej według banku, nie było stać większości obecnych Frankowiczów. Zaletą takiej ugody jest natomiast wyeliminowanie ryzyka, jakim są wahania kursu helweckiej waluty oraz zmniejszenie zadłużenia i brak konieczności wchodzenia na ścieżkę sądową.

Zdecydowanie więcej korzyści Frankowicz może uzyskać walcząc z bankiem w sądzie. Najczęściej zapadają wyroki, które unieważniają umowy o kredyt. To bez wątpienia najlepsze rozwiązanie dla posiadacza kredytu CHF. Umowa w całości jest nieważna, a skutkiem jest rozliczenie obu stron.

Przeczytaj także: Ugody z frankowiczami 2021-2022. Co proponują banki?

Korzystne jest również odfrankowienie umowy. W przypadku takiego wyroku umowa o kredyt nadal obowiązuje, ale znikają z niej tzw. klauzule niedozwolone. Zaletą tego rozwiązania jest zwrot nadpłaconych rat oraz zmniejszenie salda (saldo zadłużenia). Propozycja ugody frankowej na tle powyższych rozwiązań prezentuje się najmniej korzystnie. Poza tym co warto podkreślić, zawarcie ugody oznacza zrzeczenie się wszystkich roszczeń wobec banku.

Porównanie ofert kancelarii frankowych

Oprócz kalkulatora frankowego możesz skorzystać z bezpłatnej porównywarki ofert kancelarii frankowych. W kilka minut porównasz oferty i wybierzesz kancelarię, która będzie Cię reprezentować w sądzie.

 1. Najważniejsze informacje o kredycie

W pierwszej kolejności należy podać takie dane jak:

 • nazwa banku, w którym zaciągnąłeś kredyt,
 • rok wzięcia kredytu,
 • rodzaj kredytu (hipoteczny, inny),
 • czy kredyt został już spłacony w całości,
 • orientacyjną kwotę kredytu w PLN lub CHF.
 1. Dopasowanie ofert kancelarii i firm

Na podstawie tych danych kalkulator wstępnie dopasowuje oferty kancelarii, które mogą się zająć Twoją sprawą frankową. Oprócz nazwy kancelarii i oferty podana jest kwota opłaty wstępnej, opłaty za sukces i informacja o ewentualnych innych, dodatkowych opłatach.

 1. Dane z umowy kredytu

W tym kroku należy podać bardziej szczegółowe informacje o kredycie, które znajdziesz na umowie z bankiem. Chodzi o takie dane jak: data zawarcia umowy kredytowej, dokładna kwota kredytu, okres kredytowania, wysokość marży banku.

 1. Wyniki kalkulacji

Po podaniu wszystkich niezbędnych danych narzędzie pokazuje wynagrodzenie kancelarii w przypadku wygranej sprawy frankowej oraz innych opłat pobieranych za obsługę prawną.

Podsumowanie

 1. Kalkulator dla frankowicza umożliwia oszacowanie kwoty, o jaką może walczyć z bankiem na drodze sądowej.
 2. Narzędzie podaje szacunkową kwotę nadpłaty kredytu w przypadku odfrankowienia umowy.
 3. Korzystając z kalkulatora dowiesz się, ile możesz zyskać w razie unieważnienia umowy z bankiem.
Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

[email protected]

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.