Długoterminowa prognoza kursu franka. Frank po 6 zł?

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
długoterminowa prognoza kursu franka

Rosnący kurs franka szwajcarskiego spędza sen z powiek posiadaczy kredytów w tej walucie. Psychologiczna bariera pękła i frank kosztował już ponad 5 zł. Jak przedstawia się prognoza kursu franka? Czy to realne, aby kurs przekroczył 6 zł?

Co wpływa na kurs franka? Stopy procentowe w Szwajcarii

Szwajcarski Bank Centralny (SNB) 22.09.2022 roku już po raz drugi w tym roku zdecydował się na podwyższenie stóp procentowych. Tym razem o 75 punktów bazowych. To oznacza, że po siedmiu latach Szwajcaria wychodzi z ujemnych stóp procentowych i wynoszą obecnie 0,5 procenta. Co więcej, Bank Centralny nie wyklucza, że będą kolejne podwyżki, w sytuacji gdy inflacja nadal będzie na nieakceptowalnym poziomie.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. podwyżka stóp procentowych wyniosła 50 punktów bazowych, co spowodowało iż podstawowa stopa procentowa w Szwajcarii osiągnęła poziom -0,25 procenta. SNB na podwyżkę zdecydował się po raz pierwszy od piętnastu lat, a na dodatek zrobił to przed Europejskim Bankiem Centralnym. Podobną decyzję podjął także amerykański FED - System Rezerwy Federalnej, który realizuje zadania banku centralnego USA. Następna decyzja dot. podwyżki stóp zapadnie prawdopodobnie w połowie grudnia br.

Masz kredyt CHF? Oblicz, ile zyskasz na odfrankowieniu lub unieważnieniu

Władze monetarne Szwajcarii zdecydowały się na odejście od polityki utrzymywania ujemnych stóp procentowych z uwagi na rosnącą inflację. W czerwcu oraz lipcu inflacja wyniosła 3,4 procenta, a w sierpniu 3,5 procenta. Natomiast cel inflacyjny, jaki został założony przez szwajcarski bank centralny wynosił 2 procenty. Zdaniem władz cel ten zostanie osiągnięty dopiero w pierwszym kwartale 2025 roku.

Przeczytaj także: Odfrankowienie kredytu - co to jest, jakie są skutki?

Kurs franka szwajcarskiego prognozy. Będzie frank po 6 zł? Czy frank będzie drożał?

To jak zmieniła się polityka szwajcarskich władz monetarnych powoduje umocnienie helweckiej waluty. Jeszcze do niedawna Szwajcarom zależało na słabym franku - z uwagi na wzmocnienie konkurencyjności krajowej gospodarki, która jest ukierunkowana na eksport. Obecnie jednak Szwajcarii zależy na silnym franku, aby obronić się przed rosnącą inflacją.

Kurs franka jest rekordowo mocny wobec nie tylko euro, ale i również polskiej waluty - przekroczył psychologiczną barierę 5 złotych. Stało się to jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o szwajcarskiej podwyżce stóp procentowych. Było to spowodowane informacją o mobilizacji wojskowej w Rosji. Szwajcarska waluta jest traktowana przez inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań w momentach kryzysowych. Obecnie kurs franka wynosi około 5,06 zł .

kurs franka wykres
Kurs franka we wrześniu 2022 roku. W ciągu kilku tygodni szwajcarska waluta podrożała o ponad 20 groszy.
źródło: Google Finanse

Zdaniem analityków frank nadal będzie drożał z uwagi na możliwość eskalacji konfliktu na Ukrainie, europejski kryzys energetyczny czy prawdopodobne podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii.

Ile kosztuje frank szwajcarski? Kurs CHF 2022

Obecnie frank szwajcarski kosztuje około 5,06 zł. Kurs CHF startował na początku 2022 roku z poziomu 4,42 zł i był stabilny do momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Od tego momentu zaczął mocno iść w górę - zbliżając się do granicy 5,00 zł.

kurs franka 2022
Kurs franka z dn. 07.03.20022 roku wyniósł 4,95 zł. Systematycznie rósł od momentu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.
źródło: Google Finanse

Kwiecień, maj i czerwiec to stabilizacja na poziomie 4,40-4,60, a od lipca kurs ponownie zaczął szybować w górę i dosyć szybko przebił poziom 4,80.

kurs franka w 2022 roku
W miesiącach kwiecień-czerwiec 2022 roku frank ustabilizował się na poziome 4,50-4,60
źródło: Google Finanse

W ubiegłym roku prognozy kursu franka nie przewidywały, że przekroczy barierę 5 zł i będzie się utrzymywać powyżej tego poziomu przez dłuższy czas. W związku tym perspektywa 6 zł za franka w 2023 roku staje się całkiem realna.

Kurs franka 2004-2022

Szacuje się, że średni kurs zaciągnięcia kredytów frankowych w Polsce wynosi 2,55 zł. Tymczasem dzisiejszy kurs jest o blisko 100 proc. wyższy. Notowania CHF momencie szczytowej sprzedaży kredytów frankowych (lata 2005-2008) bywały niższe - nawet poniżej poziomu 2,00 zł.

kurs franka 2004-2022
Kurs franka w latach 2004-2022. Najniższy kurs CHF zanotowano 18 lipca 2008 roku: 1,98
źródło: Google Finanse

W ciągu ostatnich lat najniższy kurs franka poniżej 3,50 został zanotowany w kwietniu 2018 roku. Przez dłuższy okres czasu otrzymywał się na poziomie poniżej 4,00 zł lub nieco ponad.

Kurs CHF 2017-2022
Kurs CHF na przestrzeni ostatnich 5 lat
źródło: Google Finanse

Rosnące raty kredytów Frankowiczów

Podwyżki stóp procentowych oraz rosnący kurs franka odczuwają na własnej skórze Frankowicze. Stopy procentowe w ostatnich miesiącach poszły w górę w sumie o 1,25 proc. To z kolei ma przełożenie na wartość wskaźnika SARON, który jest podstawą oprocentowania kredytów w szwajcarskiej walucie.

Oblicz, ile zyskasz na odfrankowieniu lub unieważnieniu

W przypadku pierwszej podwyżki stopy podstawowej SNB wskaźnik SARON urósł z poziomu -0,7 proc. do -0,2 proc. Kolejna podwyżka stóp zapewne przełoży się na kolejny wzrost indeksu. Wszystko to przełoży się zapewne w najbliższym czasie na raty, a także wysokość zadłużenia Frankowiczów.

Przeczytaj także: Pomoc Frankowiczom - jak rozwiązać problem frankowy?

Drogi frank korzystny dla Frankowiczów? Jest to możliwe

Dla części Frankowiczów wysoki oraz ciągle rosnący kurs CHF może przynieść niemałe korzyści. Chodzi tutaj o osoby, które spłacały kredyt bezpośrednio we frankach oraz weszły na drogę sądową z bankiem walcząc o unieważnienie umowy frankowej.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tzw. ustawie antyspreadowej, która weszła w życie w sierpniu 2011 roku. Jej celem było umożliwienie spłaty kredytu frankowego bezpośrednio w szwajcarskiej walucie. Frankowicze, którzy kupowali walutę w kantorach nieco zyskiwali z uwagi na eliminację tzw. spreadu walutowego.

Chcę skorzystać z kalkulatora

Kredytobiorcy, którzy wówczas zdecydowali się na podpisanie aneksu umożliwiającego spłatę rat w CHF mogą spodziewać się dodatkowych zysków. Jeśli sąd orzeknie unieważnienie umowy i rozliczenie między stronami będzie w oparciu o teorię dwóch kondykcji, to bank będzie zobowiązany do zwrotu sumy uregulowanych rat w CHF bądź równowartość ich wyliczoną na podstawie aktualnego średniego kursu waluty.

To przy rekordowo wysokim kursie oznacza korzyści dla Frankowicza wynikające z różnic kursowych. Do tego dochodzą także zyski wynikające z ustawowych odsetek za opóźnienie (obecnie 12 proc.), które bank jest zobligowany zapłacić za czas trwania postępowania sądowego.

Podsumowanie:

  1. Szwajcaria wyszła po wielu latach z ujemnych stóp procentowych.
  2. Kurs franka jest obecnie rekordowo wysoki i przekroczył barierę 5,00 zł.
  3. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że frank będzie kosztował nawet ponad 6,00 zł.

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

[email protected]

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

BLOG

Baza wiedzy dla Frankowiczów

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące aktualnej sytuacji Frankowiczów w Polsce. Zachęcamy także do zapoznania się z najnowszymi wyrokami sądowymi.

klauzula abuzywna
12.12.2023 9 minut czytania

Klauzula abuzywna – sprawdź czy Twoja umowa ją zawiera!

Klauzula abuzywna to zapis w umowie kredytowej. Jeśli w Twojej umowie frankowej są klauzule abuzywne, to możesz odzyskać pieniądze od banku.

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?
24.10.2023 7 minut czytania

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?

Choć zdecydowana większość spraw frankowych kończy się sukcesem, nadal istnieje ryzyko przegranej. Zły wybór pełnomocnika to jedna z najczęstszych przyczyn porażek. Co jeszcze wpływa na negatywny finał sprawy i jakie są tego konsekwencje?

Przedawnienie kredytu frankowego
18.10.2023 8 minut czytania

Kredyt frankowy przedawnienie roszczeń frankowiczów i banków

Przedawnienie kredytu frankowego to instytucja prawa, która powoduje, że możliwość skierowania pozwu przeciw bankowi jest ograniczona czasowo.

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa
16.10.2023 6 minut czytania

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa

Kredyt denominowany a indeksowany – z tymi pojęciami spotkała się większość frankowiczów. Sprawdź, jak uzyskać pomoc z oboma rodzajami kredytu.

Przejdź do bloga