Wartość przedmiotu sporu to istotne zagadnienie dla frankowiczów, którzy chcą złożyć pozew przeciwko bankowi. Jego określenie decyduje, o tym do jakiego sądu trafi pozew oraz wpływa na koszty po zakończeniu sprawy. Jak go obliczyć?
Czego dowiesz się z artykułu?
5 minut czytania- Co to jest wartość przedmiotu sporu w sprawach dot. kredytu CHF?
- O co można zawalczyć w sprawach frankowych?
- Jak obliczyć WPS przy unieważnieniu umowy kredytowej?
- Jak obliczyć WPS przy odfrankowieniu kredytu?
- Co jest potrzebne, aby ustalić wartość przedmiotu sporu?
- Jak obliczyć samodzielnie orientacyjne WPS w sprawach frankowych?
Co to jest wartość przedmiotu sporu w sprawach dot. kredytu CHF?
Przedmiot sporu to roszczenie, którego dochodzi się na ścieżce sądowej. Wartość przedmiotu sporu, w skrócie WPS, to konkretna kwota pieniężna, której powód domaga się od pozwanego.
Od wysokości tej kwoty zależy, czy pozew frankowy trafi do sądu rejonowego czy okręgowego. Sąd rejonowy rozpatruje sprawy, w których WPS nie przekracza kwoty 75 tys. zł. Sprawy z wyższym WPS-em trafiają do sądu okręgowego. Co istotne, nie ma określonej minimalnej wartości przedmiotu sporu.
Sprawy frankowe - o co można walczyć?
W sprawach frankowych wyróżniamy dwie drogi postępowania:
Umowa jest traktowana w taki sposób, jakby jej w ogóle nie było. Strony umowy muszą się rozliczyć. Rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej najczęściej odbywa się zgodnie z teorią dwóch kondykcji.
- odfrankowienie kredytu
Umowa kredytowa nadal obowiązuje, ale usunięto z niej klauzule niedozwolone. Frankowicz otrzymuje zwrot nadpłaconych rat. Kredyt nadal jest spłacany, ale zmienia się w kredyt złotówkowy oprocentowany stawką SARON (wcześniej LIBOR).
Wartość przedmiotu sporu - unieważnienie umowy kredytowej
W przypadku żądania ustalenia nieważności umowy kredytowej, obliczenie wartości przedmiotu sporu nie jest zbytnio skomplikowane. Tak naprawdę wystarczy zsumować kwoty wszystkich spłaconych rat oraz pobranych opłat z sumą udzielonego kapitału. Wynik będzie stanowić wartość przedmiotu sporu.
Co istotne, jeśli wartość przedmiotu sporu jest wyrażona w walucie obcej, to jest brany pod uwagę kurs danej waluty z dnia wniesienia pozwu do sądu. Nie ma wówczas znaczenia na jakim poziomie kształtował się kurs w okresie wcześniejszym czy późniejszym.
Wartość przedmiotu sporu – odfrankowienie kredytu
Zdecydowanie trudniej jest ustalić wartość przedmiotu sporu w sprawach o odfrankowienie kredytu. Tutaj kwotą roszczenia jest różnica pomiędzy tym, co frankowicz opłacił a sumą tego, co zapłaciłby gdyby umowa kredytowa nie posiadała klauzul niedozwolonych.
Samodzielne obliczanie wartości przedmiotu sporu w sprawach frankowych może przysporzyć nieco problemów. Dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii frankowej. Specjaliści na podstawie umowy kredytowej oraz pozostałych dokumentów ustalą dokładną wartość przedmiotu sporu. Nie warto ryzykować, bo może okazać się, że nasze obliczenia zawierają błędy.
Co jest potrzebne, aby ustalić wartość przedmiotu sporu?
Do ustalenia wartości przedmiotu sporu niezbędne jest zgromadzenie danych oraz dokumentów. Chodzi tutaj nie tylko o umowę kredytową. Konieczne informacje przechowuje bank, a udostępnia je odpłatnie po złożeniu wniosku o wydanie zaświadczenia.
Zaświadczenie banku o spłacie kredytu hipotecznego zawiera następujące dane:
- wykaz spłaconych rat kredytowych
Informacja o kwotach spłat rat kredytowych dokonanych przez kredytobiorcę wyrażone w polskich złotych oraz we frankach szwajcarskich wraz z kursem przeliczenia waluty. Wyszczególnione są tu raty kapitałowe i odsetkowe.
- informacje o nadpłatach kredytu lub zadłużeniu
Kwoty nadpłaty kredytu bądź aktualnego zadłużenia w ramach umowy kredytu (w złotówkach i we frankach).
- informacje o wszystkich pobranych opłatach
Kwoty opłat w związku z zawarciem kredytu, m.in. prowizja, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
- pobrane kwoty przez kredytobiorcę
Chodzi tutaj o kwoty, które bank wypłacił kredytobiorcy. Kwoty te są podane w polskich złotych oraz we frankach szwajcarskich wraz z kursem przeliczenia waluty.
- informacje dot. zmienności oprocentowania
Wysokość oprocentowania, które stosuje bank w okresie kredytowym w uwzględnieniem jego zmian.
Niektóre banki udostępniają opcję złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia za pomocą bankowości internetowej. W innych przypadkach wniosek należy złożyć w oddziale banku bądź wysłać go tradycyjną pocztą.
Spłacony kredyt we frankach a wartość przedmiotu sporu
Jeśli kredyt we frankach został już spłacony to frankowicz może złożyć pozew o zapłatę kwot, które wpłacił do banku w ramach spłaty kredytu. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu to suma wszystkich uregulowanych przez kredytobiorcę rat kredytu.
Przeczytaj także: Spłacony kredyt we frankach a pozew
Kredyt we frankach w trakcie spłaty a wartość przedmiotu sporu
Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy kredyt nadal jest spłacany. Pozew frankowy zawiera wówczas dwa roszczenia. Pierwsze dotyczy nieważności umowy, a drugi zapłaty. WPS wówczas stanowi sumę tych roszczeń. Jedna z części WPS bedzie stanowić suma wpłaconych rat, a część druga kwota kredytu z umowy kredytowej.
Poznaj wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych za pomocą kalkulatora
Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem pozwu frankowego? Chcesz poznać kwotę, którą możesz odzyskać z kredytu? Skorzystaj z darmowego kalkulatora frankowicza na frankomat.com.pl.
Wystarczy na podstawie zawartej umowy kredytowej podać kilka istotnych danych, m.in.:
- nazwa banku,
- kwota kredytu,
- dokładna data widniejąca na umowie kredytowej,
- kwoty wypłaconych transz kredytu,
- wysokość marży banku z umowy kredytowej.
Szacunkowe określenie wartości przedmiotu sporu otrzymasz po wypełnieniu niezbędnych pól w kalkulatorze. Pamiętaj, że dokładne obliczenia są możliwe po analizie umowy kredytowej zrealizowanej przez wyspecjalizowaną kancelarię.
Podsumowanie
- Wartość przedmiotu sporu to kwota pieniężna, którą powód powinien wskazać w pozwie.
- W sprawach frankowych WPS inaczej liczy się w przypadku odfrankowienia i unieważnienia umowy kredytowej.
- Szacunkową wartość przedmiotu sporu można obliczyć za pomocą kalkulatora.
Źródło:
https://www.lex.pl/wps-kredytu-frankowego-jak-wyliczyc-wartosc-przedmiotu-sporu-ws-kredytu-frankowego,13529.html