Bank BPH ugody z frankowiczami

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Bank BPH ugody z frankowiczami

Bank BPH nie proponuje ugód frankowych dla swoich klientów, a wręcz pozywa Frankowiczów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego bank nie zamierza z kredytobiorcami załatwić sprawy polubownie i jak w najkorzystniejszy sposób rozwiążesz swoją sytuację.

Bank BPH kredyty frankowe

BPH nie prowadzi już w Polsce działalności operacyjnej, zajmuje się jedynie obsługą kredytów walutowych ze względu na to, że w 2016 r. bank został własnością koncernu GE Money, a reszta jego działalności została przeniesiona do Alior Banku. Umowy kredytowe w większości zostały zawarte w helweckiej walucie.

Spraw frankowych skierowanych przeciwko Bankowi BPH napływa coraz to więcej. Frankowicze nie składają broni i nie boją się walczyć z bankiem. Ze względu na tzw. klauzule abuzywne, większość umów kredytowych jest unieważniana na rzecz kredytobiorców. 

W 2021 r. Bank BPH S.A.  przegrał 99% postępowań sądowych I instancji i zanotował 81% prawomocnych porażek.

Chcę porównać oferty kancelarii

Bank nie może pokryć tych strat przychodami z innej działalności, bo takich nie posiada. Jako “bank-wydmuszka” BPH teoretycznie nie ma nic do stracenia i może sobie pozwolić na toczenie wojny z kredytobiorcami, żeby zmniejszyć straty. Osoby, które przed laty skorzystały z kredytów frankowych właśnie w BPH nie mogą liczyć na atrakcyjną propozycję ugody, bo bank nie zamierza takich składać. Co za tym idzie klienci bez wahania składają pozwy i sprawy wygrywają. 

BPH ugody z frankowiczami - brak propozycji ugód ze strony banku

BPH nie wychodzi z propozycją ugód dla frankowiczów, bo krótko mówiąc - bankowi nie zależy na reputacji i nie zamierza zakończyć sporów polubownie. Umowa kredytowa z Bankiem BPH może odbić się kredytobiorcom niezłą czkawką. BPH S.A. nie dość, że nie chce dojść do porozumienia z klientami, to na dodatek pozywa ich o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

Pozwy o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału bank kieruje również do tych kredytobiorców, którzy spłacają kredyt regularnie. Co więcej, domaga się dwukrotnej zapłaty kredytu od swoich klientów. Kredyt frankowy  zaczerpnięty w BPH, jak i w innych bankach zawierał klauzule niedozwolone, które dają pole do popisu kancelariom prawnym w sądach.

Z raportów finansowych grupy GE wynika, że bank odnotowuje gigantyczne straty spowodowane sporami prawnymi z frankowiczami. Bank toczy wojnę, a frankowicze (nawet Ci, którzy jeszcze nie złożyli sprawy do sądu) nie zgadzają się z pozwami od BPH, bo bank nie może mieć roszczeń w stosunku do klienta o bezumowne korzystanie z kapitału, jeśli umowa kredytowa nie została unieważniona na drodze sądowej. 

Kredytobiorcy pozywają Bank BPH

Kredytobiorcy nie pozostają dłużni i regularnie pozywają bank. Klienci Banku BPH nie mogą liczyć nawet na odfrankowienie kredytu, więc nie mają nic do stracenia. Im więcej spraw będzie napływało do sądu i im więcej spraw frankowych klienci wygrają, tym bankowi szybciej wyczerpią się fundusze własne. 

Chcę porównać oferty kancelarii frankowych

General Electric Company, amerykański koncern, do którego należy Bank BPH ponosi duże starty w związku z portfelem kredytów frankowych, a obciążenia sięgają kilkuset milionów dolarów. Nic dziwnego, że nawet tak duży koncern nie chcę już inwestować w działalność prowadzoną w Polsce. 

Pozew przeciwko Bankowi BPH można złożyć w każdym momencie kiedy kredyt jest spłacany lub już po jego spłacie. Okres przedawnienia umowy frankowej wynosi od 6 do 10 lat. Nowelizacja Kodeksu Cywilnego, z dnia 9 lipca 2018 r. miała wpływ na krótszy okres przedawnienia. Dla frankowicza przedawnienie obejmuje każdą ratę z osobna. Roszczenia banku ulegają przedawnieniu w całości po 3 latach, więc sporo czasu na to, żeby wygrać z bankiem w sądzie. Klienci Banku BPH powinni się jednak śpieszyć, bo ze względu na liczne wyroki sądu, bank może ogłosić upadłość. 

Umowę kredytową można podważyć w sądzie. Wiele kancelarii odniosło zwycięstwo w sprawach frankowiczów, jednakże umowy kredytowe zawierane w banku BPH i GE Money Bank różnią się od tych, które miały inne banki. 

Poznaj oferty kancelarii frankowych

Umowy BPH, które posiadały klauzule spreadowe, odniosły się do ostatniego średniego kursu rynkowego, który był wyliczany jako łączna suma kosztów które odnosiły się do ostatniego średniego kursu rynkowego, jest on wyliczany, jako suma kursów kupna i sprzedaży walut, które są dostępne na stronie internetowej Reuters, jeszcze podzielonych przez dwa.  W 2020 r. UOKiK wpisał tę postanowienia do rejestru klauzul abuzywnych, dzięki temu ułatwił się proces postępowania dla wszystkim Frankowiczów, którzy złożyli pozew przeciwko bankom. 

Bank BPH upadłość - czy kredyty frankowe doprowadzą bank do upadku?

Sytuacja banku jest coraz trudniejsza ze względu na przegrane sprawy z frankowiczami. Posiadacze umów frankowych coraz chętniej wchodzą na drogę postępowania sądowego z bankiem BPH. Kredyty frankowe, które kredytobiorcy zawarli z GE Money i BPH można łatwo podważyć, bo zawierają klauzule abuzywne. 

W 2019 r. BPH zanotował stratę 156 mln zł, spowodowaną głównie zawiązanymi rezerwami na spory z frankowiczami. W 2020 r. straty zwiększyły się jeszcze bardziej, wynosiły 785 mln zł netto. W sprawozdaniu finansowym GE Money Banku w 2021 r. obciążenia banku wynoszą 800 mln zł, a przewidywane koszty walki z frankowiczami dochodzą do kwoty 3,2 mld zł.

W związku z tym bank może szybko pozbyć się funduszy, które zapewniają mu utrzymanie. Wyjściem z sytuacji jest dokapitalizowanie banku przez amerykański koncern, ale nie wiadomo, jak długo GE Money będzie godziło się na utrzymanie nie przynoszącej zysków działalności w Polsce. Upadłość polskiej spółki może przynieść niekorzyść dla wizerunku GE, ale nie możemy wykluczyć takiego obrotu sprawy.  

Jak rozwiązać sytuację z bankiem?

W walce z Bankiem BPH nie ma lepszej opcji, niż złożenie sprawy do sądu.

Blisko 100% wyroków zapada na korzyść frankowiczów. 

Sąd Okręgowy w Ostrołęce 23 września 2022 roku w sprawie przeciwko Bankowi BPH wydał wyrok orzekający o unieważnieniu umowy frankowej. Kredytobiorcy mieli otrzymać od banku kwoty: 260 410,79 zł, 11 834 zł.

Dzięki porównywarce frankomat.com.pl kredytobiorcy mogą znaleźć najlepszą kancelarię prawną, która pomoże im toczyć walkę z bankiem,nawet bez żadnej opłaty wstępnej. Kalkulator obliczy, ile może zyskać frankowicz wygrywając sprawę z bankiem w sądzie.

kalkulator frankowy

źródło: frankomat.com.pl

Przejdź do kalkulatora

Jak widać, sądy coraz rzadziej decydują się na odfrankowienie – w znacznej większości spraw zapadają wyroki o unieważnienie umowy frankowej. Dzięki tej decyzji sądu kredytobiorcy mogą zyskać od kilku do kilkuset tysięcy złotych.  Z kalkulatora kredytów frankowych skorzystało już ponad 80 tys. frankowiczów.

Podsumowanie

  1. Żeby uznać umowę kredytową za nieważną, musimy wejść na drogę sądową z bankiem, bo tylko wyrok sądu może o tym zadecydować.
  2. Gdy sąd uzna umowę frankową za nieważną, to jest to jednoznaczne z tym, jakby nie istniała.
  3. Bank BPH nie prowadzi już w Polsce działalności operacyjnej, zajmuje się jedynie obsługą kredytów walutowych.

FAQ

Co to są klauzule abuzywne? 

Klauzulami abuzywnymi nazywamy zapisy niedozwolone, które banki umieściły w umowach frankowych. Dzięki temu można poddać umowę odfrankowieniu lub unieważnieniu. 

Czy przy skorzystaniu z kalkulatora frankomatu, frankowicz ponosi jakąś opłatę?

Nie, z kalkulatora można skorzystać bezpłatnie. Jeśli chodzi o wstępną analizę umowy kredytowej, to jest ona w dużej mierze przeprowadzana bezpłatnie. Kancelarie adwokackie proponują klientom rozliczanie za sukces, a także pobierają opłatę wstępną.

Czy można zawrzeć ugodę z Bankiem BPH?

Nie można, ponieważ bank nie wyszedł z propozycją ugód dla frankowiczów.

Źródła:

  • https://www.bph.pl/pl//rozwiazanie-dla-kredytow-chf/

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

BLOG

Baza wiedzy dla Frankowiczów

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące aktualnej sytuacji Frankowiczów w Polsce. Zachęcamy także do zapoznania się z najnowszymi wyrokami sądowymi.

klauzula abuzywna
12.12.2023 9 minut czytania

Klauzula abuzywna – sprawdź czy Twoja umowa ją zawiera!

Klauzula abuzywna to zapis w umowie kredytowej. Jeśli w Twojej umowie frankowej są klauzule abuzywne, to możesz odzyskać pieniądze od banku.

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?
24.10.2023 7 minut czytania

Kto przegrywa sprawy frankowe i jakie ponosi konsekwencje?

Choć zdecydowana większość spraw frankowych kończy się sukcesem, nadal istnieje ryzyko przegranej. Zły wybór pełnomocnika to jedna z najczęstszych przyczyn porażek. Co jeszcze wpływa na negatywny finał sprawy i jakie są tego konsekwencje?

Przedawnienie kredytu frankowego
18.10.2023 8 minut czytania

Kredyt frankowy przedawnienie roszczeń frankowiczów i banków

Przedawnienie kredytu frankowego to instytucja prawa, która powoduje, że możliwość skierowania pozwu przeciw bankowi jest ograniczona czasowo.

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa
16.10.2023 6 minut czytania

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice i podobieństwa

Kredyt denominowany a indeksowany – z tymi pojęciami spotkała się większość frankowiczów. Sprawdź, jak uzyskać pomoc z oboma rodzajami kredytu.

Przejdź do bloga