Bank PKO BP ugody z Frankowiczami zaczął wdrażać, jako pierwszy bank w Polsce i ma ich na swoim koncie ponad 20 tys. Chociaż kredytobiorcy często godzą się na ofertę banku, jest lepszy sposób na wyjście z “frankowej” opresji.
Czego dowiesz się z artykułu?
5 minut czytaniaUgody frankowe PKO BP
W październiku 2021 r. największy bank w Polsce, jako pierwszy wyszedł z ofertą dla wszystkich klientów, którzy zaciągnęli kredyt we frankach. Klienci PKO chętniej skłaniali się ku podpisaniu ugody, która miała uchronić ich przed rosnącym kursem franka i pomóc w spłacie zadłużenia.
PKO jest liderem ugód z frankowiczami, bank podpisał łącznie ponad 20 tys. porozumień z kredytobiorcami. Frankowicz może przekształcić kredyt, który zaciągnął przed laty w PKO na: cele mieszkaniowe, w tym; kredyt hipoteczny MIX i kredyt zaciągnięty w złotówkach, który został przewalutowany na franki.
Dowiedz się więcej: PKO BP ugody z frankowiczami kalkulator
Na podstawie udzielonej wcześniej zgody pracownik banku rozpoczyna mediacje z klientem, które ostatecznie prowadzone są przez Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego. Klient nie ponosi kosztów pertraktacji. Wniosek o mediację można wypełnić online na stronie banku lub udać się do placówki PKO.
PKO BP ugody z frankowiczami zasady
- W pojedynczym wniosku o mediację przed Sądem Polubownym przy KNF frankowicz ma prawo wskazać jedną umowę kredytową.
- Kredyty, które nie mogą zostać objęte procesem mediacji:
- w całości wypłacone w CHF,
- których spłatę wspomaga Fundusz Wsparcia Kredytobiorców
- przynajmniej jeden ze współkredytobiorców złożył wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej lub ogłosił upadłość konsumencką
- Rozwiązanie proponowane przez PKO dotyczy umów:
- kredytów mieszkaniowych, w tym kredytów hipotecznych MIX (mediacje nie dotyczą m.in. pożyczek, które były zabrane na hipotekę czy kredytów tzw. konsolidacyjnych) udzielonych klientom indywidualnym które:
- od początku udzielone zostały w CHF lub
- pierwotnie zaciągnięte były w PLN a następnie przewalutowane na CHF.
- w przypadku których kredyt mieszkaniowy udzielony był w całości lub w części na finansowanie celu mieszkaniowego kredytobiorcy,
- które nie zostały spłacone do dnia złożenia wniosku o ugodę, czyli takich, które są nadal w trakcie spłaty przez kredytobiorców,
- w momencie, w którym księga wieczysta dla nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu nie posiada w sobie wpisów blokujących dokonanie zmian treści hipoteki, o ile ta zmiana jest konieczna (np. w przypadku postępowania egzekucyjnego, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, postępowania podziałowego lub scalenia, a także niezgodności stanu faktycznego ze stanem ujawnionym w księdze wieczystej),
- kredytów mieszkaniowych, w tym kredytów hipotecznych MIX (mediacje nie dotyczą m.in. pożyczek, które były zabrane na hipotekę czy kredytów tzw. konsolidacyjnych) udzielonych klientom indywidualnym które:
- Podstawowym założeniem ugody jest przewalutowanie kredytu we frankach na kredyt złotowy, przyjmując za podstawę ustalenia wysokości zadłużenia, że kredyt zostanie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy /ostatniego przewalutowania na CHF był kredytem złotowym,
- Bank sam określa do jakich grup klientów skieruje ofertę, czy propozycją objęte są kredyty w CHF, czy też w innych walutach oraz możliwość włączenia w proces Sądu Polubownego przy KNF.
Należy pamiętać, że podpisanie ugody z bankiem PKO BP nie jest skierowane do wszystkich kredytobiorców. Z oferty banku nie skorzystają osoby, które już kredyt spłaciły lub korzystają z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Ugody frankowe PKO BP opinie
Każde rozwiązanie, także ugody frankowe ma swoje plusy i minusy. Powszechna opinia nt. ugód frankowych PKO oraz pozostałych banków jest taka, iż maksymalnie na tym można zyskać zaledwie 30 proc. tego, co jest do wygrania w sądzie.
Poniżej przedstawiamy korzyści wynikające z zawarcia ugody z bankiem oraz minusy ugody frankowej. Każdy frankowicz przed podpisaniem powinien
Korzyści dla kredytobiorcy wiążące się z podpisaniem ugody PKO BP
Warunki ugody mają chronić klientów, którzy zaciągnęli kredyty frankowe przed koszmarem, jakim jest ryzyko stopy procentowej. Na podstawie wyrażonej zgody na ugodę z bankiem, frankowicze chronieni są stałą stopą procentową przez okres 5 lat.
Ugody PKO BP to nic innego, jak konwersja kredytu na PLN, tak jakby w chwili podpisania umowy kredytowej był kredytem złotowym.
To oczywiste, że bank zyskuje przy podpisaniu ugody, bo jest to likwidacja ryzyka, że będzie brał udział w toku postępowań sądowych. Nie grozi mu sytuacja, że klient pójdzie do sądu, żeby unieważnić umowę, a co za tym idzie ugoda frankowa chroni bank przed związanymi z tymi kosztami i utratą kilkunastu milionów złotych. Co w takim razie z kredytobiorcą? Zyski banku są zdecydowanie większe, niż te które wywalczy klienci, którzy przed laty skorzystali z kredytów frankowych.
Plusy i minusy ugody frankowej z PKO
Sektor bankowy kieruje do Frankowiczów spersonalizowane reklamy, które mogą zobaczyć w mediach społecznościowych lub telewizji. Wykorzystanie ich ma na celu zachęcenie klientów do mediacji i zawarcia ugody z bankiem.
Jeśli skorzystasz z ugody frankowej na pewno szybko załatwisz sprawę, tzn. bank chce szybko pozbyć się problemu, dlatego będzie starał się w ekspresowym tempie zawrzeć porozumienie, ominie Cię proces sądowy, ale ominął Cię również pieniądze, które możesz zyskać. Łączna liczba ugód zawartych przez PKO to ok. 8 tys. sfinalizowanych pozytywnie mediacji z klientami.
Z informacji, które otrzymujemy od banku dowiadujemy się, że jeśli chcemy spłacić kapitał i odsetki, które były dokonane we frankach – przeliczenie na złotówki nastąpi po średnim kursie NBP z dnia płatności. To nie w porządku wobec kredytobiorców, bo bank PKO przy spłacie rat stosował własny kurs. Bank przewalutował kredyt z PLN na CHF po kursie kupna, ale spłata była już po kursie sprzedaży waluty. To oznacza, że pozostały do spłaty kapitał będzie zawyżony.
Bez walki w sądzie klient pozornie może zarobić na podpisaniu ugody z PKO. Frankowicze często zapominają o kwestii opodatkowania, które może nastąpić. Przepisy są niejednoznaczne w tej kwestii, ale gdyby od pozornie zyskanej na ugodzie kwocie konieczne byłoby zapłacenie kilkunastu procent podatku dochodowego, to ugoda nie będzie już taka korzystna dla kredytobiorców.
Droga sądowa lepszym wyjściem z sytuacji dla Frankowiczów
Zdecydowanie lepszym wyjściem z sytuacji jest wejście na drogę sądową z bankiem. Frankowicze mogą zyskać zdecydowanie więcej i taką decyzję podjęła zdecydowana część kredytobiorców. Większość z nich sprawę wygrała, a sąd orzekł unieważnienie umowy kredytowej z bankiem lub jej odfrankowanie.
Należy pamiętać, że banki wyszły z propozycją ugód dopiero w momencie, kiedy coraz więcej frankowiczów zaczęło wygrywać sprawy w sądzie. Unieważnienie umowy frankowej skutkuje dokonaniem rozliczenia między stronami sporu, a co za tym idzie – banki zobligowane są do oddania klientowi tego, co pobrał w okresie kredytowania, a kredytobiorca zwraca cały kapitał, który otrzymał. Frankowicz może zyskać od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Podsumowanie
- PKO Bank Polski oferuje kredytobiorcom przewalutowanie kredytu na złotówki ze stałą stopą procentową.
- Z ugody nie mogą skorzystać klienci, którzy spłacili już kredyt lub korzystają z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
- Wniosek o mediację można wypełnić na stronie banku.
- Po podpisaniu ugody, frankowicz nie może wejść na drogę sądową z bankiem.
- Kredytobiorca zyskuje więcej, jeśli wejdzie z bankiem na drogę sądową.
FAQ
Kiedy Bank PKO BP wyszedł z propozycjami ugód frankowych?
Bank PKO BP, jako pierwszy bank w Polsce wyszedł z propozycją ugód dla frankowiczów. Kredytobiorcy mogą skorzystać z propozycji banku od października 2021 r.
Jakie ugody proponuje PKO BP?
PKO oferuje kredytobiorcom przewalutowanie kredytu na złotówki ze stałą stopą procentową na okres 5 lat.
Czy po podpisaniu ugody, można wejść na drogę sądową z bankiem?
Nie, kiedy klient podpiszę ugodę z bankiem, w późniejszym czasie NIE MOŻE złożyć pozwu sądowego.
Źródła:
- https://media.pkobp.pl/
194848- ugody- pko- banku- polskim- dla- kolejnych- klientow - https://www.bankier.pl/
wiadomosc/ PKO- BP- ma- ponad- 20- tys- ugod- z- frankowiczami- obserwuje- wzrost- zainteresowania- ugodami- 8475069.html - https://businessinsider.com.pl/
finanse/ prezes- pko- bp- ma- nowy- pomysl- na- ugody- z- frankowiczami/2617p6q