Długo wyczekiwany przez frankowiczów i banki wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma zapaść 15 czerwca br. Orzeczenie w sprawie C-520/21 dot. kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, w sytuacji gdy dojdzie do unieważnienia umowy frankowej.
Rzecznik Generalny TSUE za frankowiczami
Przypomnijmy, że w połowie lutego br. w tej sprawie wypowiedział się Rzecznik Generalny TSUE - Anthony Michael Collins. Jego stanowisko jest jednoznaczne - banki nie mają prawa do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Rzecznik w swojej opinii rekomenduje, aby w przypadku stwierdzenia przez sąd unieważniania umowy kredytowej, bank mógł od kredytobiorcy domagać się tylko zwrotu wypłaconego kapitału. Odsetki mogłyby być naliczane wyłącznie za opóźnienie, jeśli frankowicz nie rozliczy się dobrowolnie. Bank nie będzie mógł jednak dochodzić od konsumenta żadnego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Co prawda opinia Rzecznika nie jest w żaden sposób wiążąca dla TSUE, nie mniej jednak niezwykle rzadko zdarza się, aby decyzja Trybunały nie była zbieżna z opinią Rzecznika. Jaki będzie wyrok TSUE ws. frankowiczów? Dowiemy się za nieco ponad miesiąc.
Dodatkowe roszczenia konsumentów
W opinii Rzecznika unijnego Trybunału Dyrektywa nr 93/13 nie sprzeciwia się dochodzeniu od banku dodatkowych roszczeń. Collins zastrzegł jednak, że to czy takie roszczenia faktycznie należą się konsumentowi, będzie zależeć od prawa krajowego.
Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że 16 marca 2023 roku TSUE wydał wyrok w innej frankowej sprawie (C-6/22). Trybunał w swoim orzeczeniu wskazał, że ochrona konsumenta zawarta w Dyrektywie nr 93/13 obejmuje również skutki unieważnienia umowy frankowej. Taki wyrok uprawdopodabnia także prokonsumenckie rozstrzygnięcie w połowie czerwca.