10.05.2023 2 minuty czytania

Wyrok TSUE ws. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału już 15 czerwca

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
Wyrok TSUE ws. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału już 15 czerwca

Długo wyczekiwany przez frankowiczów i banki wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma zapaść 15 czerwca br. Orzeczenie w sprawie C-520/21 dot. kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, w sytuacji gdy dojdzie do unieważnienia umowy frankowej. 

Rzecznik Generalny TSUE za frankowiczami 

Przypomnijmy, że w połowie lutego br. w tej sprawie wypowiedział się Rzecznik Generalny TSUE - Anthony Michael Collins. Jego stanowisko jest jednoznaczne - banki nie mają prawa do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

Rzecznik w swojej opinii rekomenduje, aby w przypadku stwierdzenia przez sąd unieważniania umowy kredytowej, bank mógł od kredytobiorcy domagać się tylko zwrotu wypłaconego kapitału. Odsetki mogłyby być naliczane wyłącznie za opóźnienie, jeśli frankowicz nie rozliczy się dobrowolnie. Bank nie będzie mógł jednak dochodzić od konsumenta żadnego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

Oblicz, ile zyskasz na wygranej z bankiem w sądzie

Co prawda opinia Rzecznika nie jest w żaden sposób wiążąca dla TSUE, nie mniej jednak niezwykle rzadko zdarza się, aby decyzja Trybunały nie była zbieżna z opinią Rzecznika. Jaki będzie wyrok TSUE ws. frankowiczów? Dowiemy się za nieco ponad miesiąc.

Dodatkowe roszczenia konsumentów

W opinii Rzecznika unijnego Trybunału Dyrektywa nr 93/13 nie sprzeciwia się dochodzeniu od banku dodatkowych roszczeń. Collins zastrzegł jednak, że to czy takie roszczenia faktycznie należą się konsumentowi, będzie zależeć od prawa krajowego. 

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że 16 marca 2023 roku TSUE wydał wyrok w innej frankowej sprawie (C-6/22). Trybunał w swoim orzeczeniu wskazał, że ochrona konsumenta zawarta w Dyrektywie nr 93/13 obejmuje również skutki unieważnienia umowy frankowej. Taki wyrok uprawdopodabnia także prokonsumenckie rozstrzygnięcie w połowie czerwca.  

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor internetowy żywo zainteresowany tematyką odszkodowań. Swoją pracę w Helpfind rozpoczęła od tematów związanych z prawami pasażerów linii lotniczych, a konkretnie odszkodowań za odwołany, opóźniony lot lub odmowę wejścia na pokład z powodu overbookingu. Jej specjalizacją jest problematyka dot. zwrotów prowizji bankowych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, rent powypadkowych oraz tzw. kredytów frankowych.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości