26.05.2023 2 minuty czytania

Przybywa pozwów frankowych. Frankowicze bardziej pewni wygranej

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
przybywa pozwów frankowych

Lutowa opinia Rzecznika TSUE zachęciła wielu frankowiczów do wejścia na ścieżkę sądową. Fala pozwów frankowych wzbiera. W porównaniu do końca marca 2022 roku jest więcej o 45 proc. Na horyzoncie jest już kolejna fala, którą prawdopodobnie wywoła korzystny dla konsumentów wyrok Trybunału. Ten już 15 czerwca.  

Rekordowa liczba pozwów frankowych 

Jak wynika z danych “Rzeczpospolitej” w pierwszym kwartale br. liczba pozwów dot. kredytu we frankach znacznie wzrosła: o 11 proc. w porównaniu do końca 2022 roku i aż o 45 proc. więcej w porównaniu do końca marca 2022 roku.  

Przeciwko ośmiu bankom, które są notowane na giełdzie, zostało wytoczonych 83 tys. spraw frankowych. Praktycznie każdy bank zanotował rekordową liczbę nowych pozwów w skali kwartału. 

Przejdź do kalkulatora frankowicza

Który bank jest najczęściej pozywany przez frankowiczów? 

Frankowicze najczęściej pozywają bank PKO BP. Ten bank posiada również największy portfel kredytów frankowych. Na walkę sądową z PKO zdecydowało się już ponad 22 tys. frankowiczów. To oznacza, że w ciągu roku przybyło aż 58 proc. nowych pozwów. 

Rekordowe ilości pozwów frankowych jest kierowanych przeciwko takim bankom jak: Santander Bank Polska, BOŚ, BNP Paribas Bank, czy Pekao. Szczególnie spory napływ nowych pozwów można zauważyć w przypadku Pekao. Przeciwko temu bankowi skierowano aż o 85 proc. więcej pozwów, licząc rok do roku. 

Chcę porównać oferty kancelarii frankowych

Liczba pozwów frankowych - stan na koniec I kwartału 2023 r. 

Bank Liczba pozwów Wzrost r./r. (proc.)
PKO BP22 19358
mBank18 84031
Bank Millennium18 75738
Santander 13 69345
BNP Paribas4 00961
Pekao3 48985
ING BSK1 12133
BOŚ1 02138
Dane: rp.pl

Frankowicze pewni swego 

Jak pokazują powyższe statystyki, lutowa prokonsumencka opinia Rzecznika TSUE zachęciła frankowiczów do wejścia na ścieżkę sądową. Przypomnijmy, że bardzo rzadko zdarza się, aby ostateczny wyrok TSUE różnił się od opinii Rzecznika. 

Przejdź do kalkulatora frankowicza

W połowie czerwca br. można zatem się spodziewać, że TSUE po raz kolejny stanie po stronie kredytobiorców i orzeknie, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jeśli zapadnie wyrok unieważniający umowę kredytową. Co więcej, to klientom banków ma ono przysługiwać.

Udostępnij artykuł:

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor internetowy żywo zainteresowany tematyką odszkodowań. Swoją pracę w Helpfind rozpoczęła od tematów związanych z prawami pasażerów linii lotniczych, a konkretnie odszkodowań za odwołany, opóźniony lot lub odmowę wejścia na pokład z powodu overbookingu. Jej specjalizacją jest problematyka dot. zwrotów prowizji bankowych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, rent powypadkowych oraz tzw. kredytów frankowych.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości