Kolejna dobra wiadomość dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozytywnie orzeka w kwestii unieważnienia umów frankowych. TSUE odpowiedział na pytania skierowane przez Sąd Rejonowy w Warszawie w sprawie kredytów frankowych i tak jak można było się spodziewać – jest prokonsumencki.
Wyrok w sprawie kredytów frankowych z korzyścią dla kredytobiorców
W czwartek, 16 marca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w jednej z kwestii dotyczącej spraw frankowych, która została skierowana do TSUE przez jeden z warszawskich sądów.
Sąd skierował pytanie odnośnie usunięcia z umowy klauzuli indeksacyjnej, która powodowałaby nieważność umowy kredytowej. Wyrok jest prokonsumencki i opowiada się za dobrem kredytobiorcy.
TSUE ogłosił, że “ochrona przyznana konsumentom na podstawie prawa unijnego (dyrektywy 93/13) nie jest ograniczona jedynie do okresu wykonania umowy, lecz obowiązuje również po wykonaniu tej umowy”. W takim przypadku, jeśli umowa zostanie unieważniona, to polskie prawo reguluje skutki jej unieważnienia – z uwzględnieniem przepisów unijnych.
Przepisy polskiego prawa nie mogą być zastosowane w przypadku unieważnienia umowy kredytowej (kredytobiorcy i banki ponieśliby równe straty), bo nie wpłynęłoby to dobrze na sytuację Frankowiczów na co nie zgadza się Unijny Trybunał.
Przypomnijmy, że nieco ponad miesiąc temu Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał opinię, w której podkreślił że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Wyrok TSUE dot. frankowiczów już wkrótce.
Unieważnienie umowy frankowej a konsument
Kredytobiorca może nie zgodzić się na unieważnienie umowy frankowej przez nieświadomość strat, jakie ponosi. Z tego względu sądy zobowiązane są do poinformowania Frankowiczów o wszystkich możliwych konsekwencjach unieważnienia umowy kredytowej i dbanie o interesy konsumentów, żeby nie ucierpieli na nieuczciwych zagraniach banków.