17.04.2023 2 minuty czytania

Frankowicze pozywają banki, a co z wszystkimi opłatami?

Skorzystaj z kalkulatora frankowicza
frankowicze pozywają banki

Kiedy nie wiadomo o co chodzi – to zawsze chodzi o pieniądze. Tak jest i w tym przypadku. Sąd Najwyższy w Polsce musi rozstrzygnąć kwestię, jak sądy mają liczyć wartość przedmiotu sporu, w szczególności w sprawach frankowych, których jest w sądach coraz więcej.

Wysokość sporu decyduje, jaki sąd rozpatruje sprawę frankową

Od decyzji Sądu Najwyższego będzie zależała wysokość opłaty sądowej, a także zwrot kosztów za proces, które poniesie przegrany. Dlatego dla wszystkich frankowiczów, a także dla banków to bardzo istotna kwestia. Co więcej, wysokość sporu decyduje również o tym, do którego sądu ma trafić pozew frankowy.

W tej sprawie jest oczywiście kilka stanowisk. Przeważa jednak to, które mówi o tym, aby brać pod uwagę żądanie przedstawiające większą wartość. Za tym pomysłem opowiada się Sąd Apelacyjny.

Dyskusja nad tym problem rozpoczęła się w momencie kiedy powódka, wskazała wartość sporu na 159 tysięcy złotych, a Sąd Okręgowy po analizie ustalił wartość sporu na 20 tysięcy złotych. Uznano więc, że jest nie właściwym organem do rozpatrywania tej sprawy, gdyż sądy okręgowe w Polsce rozpatrują jedynie sprawy powyżej kwoty 75 tys złotych. W związku z tym przekazano sprawę do Sądu Rejonowego. Jak wynika z najnowszych statystyk w polskich sądach toczy się około 130 tys. spraw frankowych.

Oblicz, ile zyskasz na unieważnieniu lub odfrankowieniu kredytu
pozew frankowy

Co na to Sąd Najwyższy?

Osoba, która składała pozew odwołała się od tej decyzji sądu, który również przyznał, że popełnił błąd. Sąd apelacyjny rozpatrzył tę sprawę i skierował je dalej do Sądu Najwyższego.

Bardzo często osoby, które kierują pozew do sądu, kumulują wszystkie roszczenia. Już w tej kwestii SN wydał jasne stanowisko, mówiące o tym, że pierwszeństwo ma roszczenie o świadczenie, czyli zapłatę – przed roszczeniem o ustalenie.  

Przeczytaj także: Chcesz złożyć pozew frankowy? Już niedługo istotna zmiana!

Ile osób zainteresowanych owym sporem, tyle podzielonych zdań. Według większości adwokatów, specjalizujących się w sprawach frankowych Sąd Najwyższy powinien wydać jednogłośne rozporządzenie w tej kwestii, które rozwiązałoby wszelkie wątpliwości. Dlatego bardzo ważne jest, żeby kierując sprawę frankową na postępowanie sądowe wybrać odpowiednią kancelarię prawną, która pomoże nam w walce z bankiem.

Chcę porównać oferty kancelarii

Udostępnij artykuł:

Ilona Juskowiak

Ilona Juskowiak

[email protected]

Absolwentka Instytutu dziennikarstwa i komunikacji wizerunkowej we Wrocławiu. Miłośniczka sportu. Można było ją usłyszeć na antenie radia, a teraz z pasją śledzi Frankowiczów w Polsce.

WIADOMOŚCI

Najnowsze aktualności dot. kredytów we frankach

Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.

wyrok tsue
24.04.2024 2 minuty czytania

Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych

Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.

wyrok tsue c-140/22
18.12.2023 2 minuty czytania

Jest wyrok w sprawie C-140/22. Co oznacza dla frankowiczów?

7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.

odroczona decyzja dot. frankowiczów
13.07.2023 2 minuty czytania

SN odroczył ważną decyzję dla frankowiczów

Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.

frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu
29.06.2023 2 minuty czytania

Frankowicze nie muszą spłacać kredytu w trakcie procesu

Zdaniem TSUE frankowicze w trakcie procesu nie muszą płacić rat kredytu. Sąd na czas trwania postępowania może zarządzić zawieszenie spłaty kredytu.

Przejdź do wiadomości