Już 25 kwietnia nowe wyroki TSUE ws. kredytów frankowych
Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.
Sprawdź, czy propozycja banku jest dla Ciebie korzystna
Oblicz, ile możesz stracić godząc się na ugodę z bankiem
Nie negocjuj sam, skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników
Co z podatkiem od ugody frankowej?
PORÓWNANIE
Frankowiczu! Sprawdź, czy ugoda z bankiem jest dla Ciebie tak korzystna
Eksperci radzą
„Oceniając ugody pod kątem ich opłacalności ze strony kredytobiorców, należy każdą taką propozycję rozpatrywać indywidualnie. Oferty banków są bowiem bardzo różne. Najczęściej można spotkać opcję przewalutowania kredytu frankowego na złotówkowy, co przy obecnych stopach procentowych i wysokości stawki referencyjnej WIBOR nie jest korzystnym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo dla kredytów walutowych niekorzystne są wzrosty kursu waluty, zaś w przypadku kredytów złotowych czynnikiem, który ma wpływ na wysokość raty, jest inflacja, która w ostatnich latach była niestety wysoka.”
Łukasz Adamczyk
Adwokat ds. kredytów frankowych
Ważne informacje o ugodzie
Podatek od ugody frankowej
Podatek od ugody frankowej wynika z korzyści finansowych przy umorzeniu części długu. W pewnych przypadkach kredytobiorcy mogą być z niego zwolnieni.
Umorzenie części kwoty kredytu
Banki ostatnio oferują umorzenie części pozostałego kredytu, co wydaje się korzystne. Jednak celowo nie informują kredytobiorców o nadpłatach, aby skłonić ich do szybkiej decyzji bez pełnej wiedzy.
Brak wiedzy o nadpłacie
Kredytobiorca, któremu bank przedstawia ofertę ugodową, nie jest informowany o wysokości nadpłaty i podpisując ugodę może pochopnie podarować bankowi sporą kwotę.
Presja czasu
Dłuższy czas na podjęcie decyzji zmniejsza szanse na porozumienie, dlatego wywierają presję, np. przez nękanie telefonami lub twierdzenie, że oferta jest ograniczona czasowo. Warto pamiętać, że warunki ugód zazwyczaj są lepsze po złożeniu pozwu lub po korzystnym wyroku w I instancji.
Ugody tylko dla wybranych
Większość banków nie proponuje ugód osobom, które już spłaciły kredyt. Oferty te są kierowane wyłącznie do kredytobiorców w trakcie spłaty. Dla tych, którzy zakończyli spłatę, jedynym rozwiązaniem pozostaje postępowanie sądowe.
KRUCZKI W UMOWACH
Bank proponując Ci ugodę, prawdopodobnie pozostawił sobie pewne furtki
Kredytobiorcy, podpisując ugodę, mogą zrzec się przyszłych roszczeń wobec banku. Oznacza to, że w przypadku niekorzystnych warunków umowy, nie będą mogli w przyszłości starać się o jej unieważnienie.
Propozycje ugód często nie przynoszą kredytobiorcom realnych korzyści finansowych. Warunki te są często mniej korzystne niż te sugerowane przez KNF, a kredytobiorcy mogą nie wiedzieć, że można je negocjować.
Banki wprowadzają zmiany w sposobie przeliczania kredytu i rat, stosując mechanizmy indeksacyjne lub denominacyjne, które mogą generować dodatkowe koszty dla kredytobiorców.
Obejrzyj zanim zawrzesz ugodę
Ugoda może być korzystna, jednak nie gwarantuje, że w przyszłości nie pojawią się kolejne problemy. Dlatego warto dokładnie przeanalizować umowę i rozważyć inne rozwiązania, które mogą przynieść znacznie większe korzyści.
TO NIC NIE KOSZTUJE
Porównaj ugodę proponowaną przez bank do tego, co jesteś w stanie wygrać w sądzie
KREDYT FRANKOWY
Nie czekaj aż kolejna rata Twojego kredytu ulegnie przedawnieniu! Wybierz kancelarię i walcz
w sądzie o odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytowej. Obecnie niemal wszystkie wyroki zapadają na korzyść Frankowiczów, z czego większość to unieważnienia umowy - najkorzystniejsze rozwiązanie problemu frankowego.
130 tys.
Frankowiczów skorzystało z naszej porównywarki.
120
Nawet 120 ofert do porównania w jednym miejscu.
30+
Najlepsze firmy
i kancelarie
z całej Polski.
Nr 1
Porównywarka ofert kancelarii i firm frankowych.
WIADOMOŚCI
Sprawdź najnowsze wiadomości dot. kredytów frankowych. Śledź na bieżąco sytuację frankowiczów w Polsce.
Kolejny ważny dzień dla Frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej już 25 kwietnia ogłosi kolejne wyroki w sprawach kredytów frankowych.
7 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że frankowicz nie jest zobowiązany do składania oświadczenia dot. skutków nieważności umowy o kredyt. Ponadto w ocenie Trybunału ma prawo do pełnego zwrotu roszczeń.
Do października br. Sąd Najwyższy odroczył rozstrzygnięcie pytania zadanego przez Rzecznika Finansowego. Sprawa dot. kwestii tego, czy umowa kredytowa jest umową wzajemną.